Windows Server 2012 – Koniec wsparcia co z moim serverem?
Firmy oraz osoby prywatne, które posiadają serwery z oprogramowaniem Windows Server 2012 stoją teraz przed sporym wyzwaniem – 10 października 2023 roku skończy się licencjonowane wsparcie firmy Microsoft dla tego systemu.
SQL STANDARD I SQL EXPRESS – CHARAKTERYSTYKA I PODSTAWOWE RÓŻNICE
SQL jako skrót brzmi dość tajemniczo dla większości dla nas, ale wtajemniczeni informatycy i nie tylko doskonale znają tę nazwę. Czym jest SQL? Jakie są różnice między wersją Standard a Express? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.
Moduł TPM 2.0 i kompatybilne procesory z systemem Windows 11
W ostatnim czasie przedstawiciele firmy Microsoft zaprezentowali swoje najnowsze dzieło, jakim jest kolejna odsłona doskonale wszystkim znanego systemu operacyjnego Windows.
ZASILACZE AWARYJNE UPS – ICH ZASTOSOWANIE ORAZ RODZAJE. JAKI WYBRAĆ DLA SIEBIE?
Każdy z nas doświadczył braku prądu lub zakłóceń w jego dostawie. Jest to szczególnie problematyczne w czasie tworzenia ważnego projektu czy pracy z danymi, które muszą zostać zachowane.
Koniec wsparcia dla systemu Windows Server 2012 – co dalej? Zaktualizuj swój system!
System Windows Server to oprogramowanie funkcjonujące zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i w dużych korporacjach. Wykorzystywany jest do stworzenia bezpiecznej infrastruktury z wykorzystaniem platformy Azure, pozwala na zarządzanie użytkownikami oraz umożliwia połączenie z siecią lokalną poprzez VPN.
Kable typu Patchcord RJ-45 RJ-11– opis, rodzaje i zastosowanie
W tym artykule przedstawimy czym jest okablowanie typu patchcord, opiszemy ich rodzaje oraz zastosowanie.
Płyty główne do komputerów i serwerów – co warto wiedzieć przed zakupem?
Sprzęt ten nie bez powodu ma w swojej nazwie przymiotnik „główna”. Jest to podstawowa część serwera czy komputera, na której osadzane są niezbędne do pracy elementy składowe maszyny.
Światłowód – co to jest i jakie są jego rodzaje?
Czy możemy sobie wyobrazić nasze życie codzienne bez Internetu? To raczej nie możliwe. Dostęp do niego jest standardem, kiedyś przesyłany za pomocą sieci telefonicznej a dzisiaj przez światłowód. W tym artykule przedstawimy czym jest światłowód, na czym polega jego działanie oraz jakie są jego rodzaje.
Różnice w pracy zdalnej – systemy Microsoft, Citrix oraz TSplus
Podczas pandemii wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną ze względu na bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników. Taki rodzaj pracy wymagał dostępu do plików oraz programów, z którymi pracowaliśmy na co dzień w naszym biurze, przy naszym komputerze domowym.
Jaki monitor kupić - co musisz wiedzieć przed zakupem?
Monitor to sprzęt, który służy nie tylko w codziennej pracy, ale także w domu, podczas rozrywki i relaksu. Wybór odpowiedniego monitora to nie tylko porównanie cen, ale także jego parametrów i funkcji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, z którymi należy zapoznać się przed zakupem, tak aby monitor spełniał Twoje oczekiwania.
System WINDOWS SVR 2019 vs WINDOWS SVR 2022
Do tej pory większość użytkowników korzystała z wersji oprogramowania 2019, występującej w 3 wersjach: Essentials, Standard, Datacenter. Firma Microsoft w ostatnim czasie wypuściła na rynek najnowsze wersje wspomnianych systemów z oznaczeniem 2022. Według producenta WIN 2022 to bezpieczniejszy, bardziej efektywny system, który obsługuje wdrożenia hybrydowe.
Rodzaje najpopularniejszych złącz, gniazd i wtyków Sas w okablowaniu serwerowym
Każdy, kto kiedykolwiek próbował uruchomić i skonfigurować serwer spotkał się z problemem podłączenia do niego dysków, kontrolerów, napędów czy macierzy raid.
OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE
Każdy komputer powinien być odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed szkodliwymi programami podczas wykonywania codziennych czynności. W cyberprzestrzeni nieustannie można się natknąć na wirusy, których zadaniem jest złamanie zabezpieczeń systemów i zapewnienie hakerom dostępu do wrażliwych danych. Dzięki programom antywirusowym możliwe jest bezpieczne korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej, czy dokonywanie płatności bankowych online.
Przewaga sprzętu poleasingowego nad nowym
W jaki sposób sprzęt poleasingowy przeważa nad nowym? Jakie są jego zalety? Co wyróżnia go spośród konkurencji? Urządzenia poleasingowe to sprzęty, na które skończył się okres leasingu w firmach lub organizacjach. Takie urządzenia posiadają nieznaczne ślady użytkowania, które nie wpływają na ich funkcjonowanie. Kupując taki sprzęt możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w porównaniu z zakupem nowego sprzętu. Urządzenia poleasingowe są oferowane w znacznie niższej cenie, co jest niezwykle...
Windows 11, czyli nowość od Microsoft
W ostatnim czasie przedstawiciele firmy Microsoft zaprezentowali swoje najnowsze dzieło, jakim jest kolejna odsłona doskonale wszystkim znanego systemu operacyjnego Windows. Kolejna odsłona potocznie zwanej „Windy” oznaczona jako Windows 11 wprowadza wraz ze swoją premierą liczne zmiany, o których warto wiedzieć. Zapoznanie się z tymi szczegółami pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnej aktualizacji.
Laptop - jakie rozwiązanie wybrać w zależności od potrzeb?
Laptopy to urządzenia niezwykle rozpowszechnione. Towarzyszą nam na każdym kroku w domu, w pracy, w szkole. Są to urządzenia na tyle kompaktowe, że można dostosować je do praktycznie każdych potrzeb. Istnieje wiele rodzajów laptopów, przeznaczonych do używania w różnych dziedzinach.
Ładowarki do laptopów – jak dopasować odpowiedni zasilacz do swojego laptopa?
Ładowarka do laptopa to niezwykle ważny gadżet, bez którego naładowanie urządzenia nie byłoby możliwe. Niestety jednak czasami zbyt duża eksploatacja zasilacza, może doprowadzić do jego zniszczenia. Co zrobić w takim przypadku? Kupić nowy i oryginalny, a może zdecydować się na zasilacz używany lub jego tańszy zamiennik? Odpowiedź na to pytanie poznasz poniżej! Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę przy zakupie zasilacza oraz jakie są ich rodzaje!
Kryptowaluty - co to takiego?
Czy kryptowaluty to pieniądze przyszłości? Jedni o nich słyszeli, inni zaczęli inwestować, a jeszcze inni do dzisiaj nie wiedzą czym są kryptowaluty. Tych ostatnich jest jednak coraz mniej, ponieważ cyfrowe waluty zaczynają być szerzej opisywane nie tylko w mediach finansowych. Na czym więc polega fenomen kryptowalut? Czym one są? Jakie są ich rodzaje i jak je samodzielnie wykopywać?
MONTAŻ SERWERA W SZAFIE RACK - KROK PO KROKU
Serwerownie mogą być różne pod kątem wielkości i mocy zastosowanych serwerów i szaf. Wpływa to również na ich parametry i sposób montażu. Same szafy mogą różnić się wielkością oraz umożliwiać montaż różnego rodzaju szyn. Tutaj warto wspomnieć, że każdy model serwera posiada dedykowane szyny Rack,. Zakup kompatybilnych szyn pozwala na łatwy montaż urządzenia oraz wsuwanie/wysuwanie serwera z szafy w celu konserwacji lub wymiany jego podzespołów. W kolejnej sekcji chcielibyśmy zwrócić uwagę na...
KONFIGURACJA DYSKÓW RAID 0, 1, 5, 6, 10
RAID to nazwa, którą określa się połączenie dwóch lub więcej dysków twardych, wspólnie tworzących macierz. Pozwala to na większą funkcjonalność oraz osiągnięcie lepszych parametrów technicznych. RAID to macierz powszechnie wykorzystywana w serwerach. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest zwiększenie transmisji dyskowej i wzrost odporności na ewentualne awarie, a ponadto macierz widoczna jest jako jedno urządzenie. Skrót RAID pochodzi od angielskiej nazwy „Redundand Array of Independent Disks”.
Zasilacze awaryjne UPS - kiedy warto w nie zainwestować?
Uninterruptible Power Supply, czyli UPS, to urządzenie pozwalające na nieprzerwaną dostawę energii, co jest jego nadrzędnym zadaniem. Akumulatory UPS posiadają różną pojemność, a zgromadzona w nich energia zapewnia napięcie, które pozwala na zasilenie urządzeń w czasie od kilku minut aż do kilku godzin.
SERWERY TOWER, RACK, BLADE, MACIERZE - CHARAKTERYSTYKA I RÓŻNICE
Wielu z Was może zastanawiać się, jaki serwer wybrać do użytku domowego lub do swojej firmy. Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejszy wybór, ponieważ w dużej mierze zależy od niego bezpieczeństwo Twoich danych oraz sprawność działania firmy. Przed finalną decyzją warto zapoznać się z tym, co do zaoferowania ma dla Was rynek. Wśród popularnych wyborów klientów są serwery w wersji Tower, Rack, Blade oraz macierze. W tym tekście przedstawimy czym charakteryzuje się każdy z nich oraz jakie widzimy...
SERWERY PLIKÓW NAS - NOWOCZESNE PRZECHOWYWANIE PLIKÓW
Wśród zespołów do przechowywania plików można znaleźć między innymi serwery NAS. To jedne z nowoczesnych rozwiązań, na które coraz chętniej decydują się przedstawiciele biznesu oraz wymagający użytkownicy indywidualni. W tym tekście przybliżymy, czym są serwery NAS oraz jakie modele można znaleźć na rynku. Główny podział klasyfikuje je na te wolnostojące oraz do zabudowy w szafie.
Podstawowe złącza w komputerach i serwerach
Komputery i serwery wyposażone są w różnego typu złącza. To element elektromechaniczny, który pełni bardzo ważną funkcję w przypadku sprzętu komputerowego. Dzięki niemu możliwe jest powstanie połączenia elektrycznego pomiędzy stacją główną oraz zewnętrznymi sprzętami, które wspólnie tworzą obwód. Złącza mają różne kształty i zastosowanie oraz dedykowane są różnego rodzaju sprzętom.
Rodzaje napędów i nagrywarek CD, DVD, COMBO, DVD-RW, Blue-ray
Kupując sprzęt komputerowy możemy wybierać spośród urządzeń, które posiadają różne rodzaje napędów i nagrywarek. Wśród nich znajdują się między innymi podzespołu CD, DVD, COMBO, DVD-RV oraz Blue-Ray. Warto sprawdzić, czym się one charakteryzują, zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego modelu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, w którym dokonaliśmy krótkiej analizy popularnych napędów i nagrywarek wykorzystywany w komputerach.
Chłodzenie aktywne, pasywne i wodne w komputerach i serwerach
Odpowiednie chłodzenie komputerów i serwerów to bardzo ważny aspekt, który wpływa nie tylko na ich wydajność, ale również żywotność. Serwery i komputery to sprzęty, które posiadają określony zestaw podzespołów. W trakcie ich pracy, generują one wysoką temperatura, dlatego niezbędne jest chłodzenie. Przegrzanie komputera lub serwera może generować kosztowne naprawy lub w najgorszym przypadku trwale zniszczyć nasz drogi sprzęt. Warto zatem zapoznać się z trzema najpopularniejszymi sposobami...
Do czego służą switche, routery, access pointy, firewalle?
Sieci komputerowe mogą tworzyć zaawansowane systemy i konfiguracje. Osoby, które zainteresują się tematem mają do czynienia ze specjalistyczną nomenklaturą, z którą warto bliżej się zapoznać. Takie pojęcia jak routery, switche, access pointy i firewalle bardzo często pojawiają się na fachowych portalach i nie tylko. W tym tekście przygotowaliśmy Wam zbiór podstawowych informacji na temat tego, czym są dane rozwiązania oraz do czego służą. Wspomnimy również o zasilaniu POE i POE+. Zapraszamy...
Dlaczego w serwerach oraz stacjach graficznych stosuje się procesory Intel Xeon?
Serwery i stacje graficzne to wymagające sprzęty, w których produkcji powinny być wykorzystywane tylko wysokiej jakości podzespoły. Bardzo często stosuje się w nich wydajne procesory Intel Xeon, które są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie od klasycznych procesorów domowych. Linię produktów Intel Xeon określa się nawet potocznie jako procesory serwerowe, co również sugeruje ich zastosowanie w codziennym życiu. Z czego to wynika?
Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?
Kupując komputer do pracy, do gier lub też serwer, warto zwrócić uwagę na kartę graficzną, która wbudowana jest w sprzęt. Na rynku możecie znaleźć między innymi klasyczne karty zintegrowane, które są najczęściej stosowane. Alternatywnym wyborem są karty dedykowane, które dokłada się do sprzętu, aby zwiększyć jego parametry użytkowe w konkretnych sytuacjach. Czym charakteryzują się takie karty i w jakich sytuacjach są wykorzystywane?
Różnice między procesorami Pentium, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9
Procesor to zdecydowanie jeden z najważniejszych podzespołów, z których powstają komputery, laptopy, czy też serwery. Liderem produkcji wydajnych i niezawodnych procesorów jest firma Intel, w której ofercie znajdziecie między innymi serie Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 oraz Pentium. Jakie są główne różnice między nimi i czym kierować się przy ich wyborze? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim zestawieniem i poznaniem charakterystyki poszczególnych procesorów.
Podstawowe informacje i zastosowanie dysków SAS, SATA, SSD , SAS-SSD, FC, M.2, Msata oraz Nvme
W tym tekście przedstawimy Wam podstawowe informacje, cechy charakterystyczne oraz potencjalne zastosowanie dysków twardych w komputerach i serwerach. W kilku zdaniach postaramy się pokazać Wam ich specyfikę, aby ułatwić Wam rozpoznanie sprzętu, z którego na co dzień korzystacie. Zapraszamy do zapoznania się poniższym tekstem.
Który kontroler RAID wybrać przy zakupie serwera? Programowy czy sprzętowy?
Zanim ustalimy, który kontroler RAID należy wybrać przy zakupie serwera, warto trochę więcej napisać o samym kontrolerze. Czym on jest i za co odpowiada w komputerze? Skrót RAID pochodzi od angielskich słów Redundand Array of Independents Disks. W skrócie kontroler RAID odpowiada za połączenie dwóch lub więcej dysków twardów w jedną macierz. W ten sposób zapewniona jej jest większa funkcjonalność, ponieważ po połączeniu dyski twarde łącznie są bardziej wydajne, niż suma wydajności...
W jaki sposób dopasować pamięć ram do serwera i komputera
We wszystkich komputerach, serwerach, czy też macierzach dyskowych musi być zastosowana pamięć operacyjna. Popularny RAM na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniał, dzięki rozwojowi technologii i nowych możliwości. Obecnie klienci na rynku mogą wybierać spośród różnych pamięci RAM, które dedykowane są różnym sprzętem. Liczba potencjalnych wyborów i oznaczeń jest tak wysoka, że bez specjalistycznej wiedzy łatwo się w tym pogubić. W tym tekście pokażemy Wam, w jaki sposób dopasować...
Dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach?
Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach. Pamięci serwerowe są wielokrotnie bardziej wydajne niż klasyczne pamięci RAM w komputerach osobistych, dlatego ich użytkowników chciałoby zastosować w swoich stacjach komputerowych lub w laptopach. Niestety jest to niemożliwe ze względu na kilka powodów, które chcielibyśmy opisać poniżej. Zapraszamy do lektury.
Podstawowe różnice między serwerem a komputerem
Na rynku oraz w sklepach ze sprzętem komputerowym możemy znaleźć asortyment z kategorii komputerów oraz serwerów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym one się różnią. Podstawowe różnice serwerów i komputerów są efektem tego, że oba sprzęty powstają pod kątem spełniania różnych funkcji. To automatycznie determinuje różnice, które znajdziemy w serwerach i komputerach, mimo tego, że na pierwszy rzut oka sprzęty te mogą wydawać się bardzo do siebie podobne. Wielokrotnie możemy dojść...
Różnice pomiędzy systemami Windows Server: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter
Jednym z popularnych systemów operacyjnych, które dostępne są na rynku, jest Windows Server 2019. To rozwiązanie, które zapewnia połączenie informatycznych środowisk lokalnych z platformą Azure, a także gwarantuje wzbogacone warstwy zabezpieczeń. Z drugiej strony jest to również bardzo intuicyjny system w obsłudze, dzięki czemu ułatwia on takie działania jak modernizacja dostępnej infrastruktury systemowej oraz aplikacji. Z poziomu klienta możemy zdecydować się na wybór pakietu Windows Server...