W jaki sposób dopasować pamięć ram do serwera i komputera

W jaki sposób dopasować pamięć ram do serwera i komputera

W jaki sposób dopasować pamięć RAM do serwera i komputera?

We wszystkich komputerach, serwerach, czy też macierzach dyskowych musi być zastosowana pamięć operacyjna. Popularny RAM na przestrzeni ostatnich lat znacznie się zmieniał, dzięki rozwojowi technologii i nowych możliwości. Obecnie klienci na rynku mogą wybierać spośród różnych pamięci RAM, które dedykowane są różnym sprzętem. Liczba potencjalnych wyborów i oznaczeń jest tak wysoka, że bez specjalistycznej wiedzy łatwo się w tym pogubić. W tym tekście pokażemy Wam, w jaki sposób dopasować pamięć RAM do serwera lub komputera oraz co oznaczają dane skróty.

Przykładowe pamięci RAM do komputerów

Przykładowe pamięci RAM do komputerów

Pamięci RAM do wykorzystywania w komputerach mają swoje dedykowane oznaczenia. W swojej nazwie posiadają one literkę U, która oznacza pamięć Unbuffered (non-ECC), która dedykowana jest komputerom PC. Jeżeli poszukujecie pamięci do popularnych “Pecetów” to koniecznie sprawdźcie, czy posiada ono oznaczenie U. Ważne jest to, że pamięci te nie działają w serwerach. Przykładem pamięci RAM, która wykorzystywana jest w komputerach PC jest PC3-10600U.

Aby wybrać odpowiednią pamięć do swojego komputera PC, niezbędne jest określenie innych podzespołów w stacji. Bardzo ważna jest płyta główna, która powinna być kompatybilna z określonymi rodzajami pamięci RAM. Sprawdźcie to przez zakupem, ponieważ płyta główna współpracująca z pamięciami DDR3, nie będzie działała z pamięcią DDR4. Tej ostatniej po prostu na niej nie zainstalujemy. W związku z tym, kupując pamięć RAM do komputera PC, powinniście zwrócić uwagę nie tylko na oznaczenie U, ale również na jej kompatybilność ze swoim sprzętem. W przypadku pamięci RAM do komputerów PC jest wielu producentów i generacji, które różnią się między innymi osiągami. Te parametry należy dobrać bezpośrednio do swoich potrzeb, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistami, na przykład z firmy Computerowiec

Jakie pamięci RAM wybrać do laptopów?

Jakie pamięci RAM wybrać do laptopów?

Jeżeli poszukujecie pamięci RAM do laptopa, to koniecznie musicie zwrócić uwagę na oznaczenie S w nazewnictwie. Przykładem takiej pamięci może być model PC3-10600S. Warto pamiętać o tym, że pamięci te działają w laptopach, jednak nie będą możliwe do wykorzystania w przypadku komputerów PC lub serwerów. W komputerach przenośnych wykorzystuje się pamięci SO-DIMM, które mają dedykowaną obudowę i zmniejszone rozmiary. Dzięki temu można zastosować je również w ograniczonych warunkach przestrzennych, w laptopach i notebookach właśnie.

W obecnych standardach wykorzystuje się najczęściej pamięć RAM generacji DDR4. Zwiększa ona wydajność laptopa oraz ma niższe zapotrzebowanie elektryczne, co prowadzi również do oszczędności. W starszych modelach wykorzystywane są jeszcze moduły DDR3 i DDR3L. W niektórych przypadkach pamięć RAM w laptopie może być przylutowana do płyty głównej i wówczas jej wymiana może być nieopłacalna lub niemożliwa. Jeżeli szukacie laptopa lub chcecie zwiększyć możliwości swojego sprzętu, to szukajcie profesjonalnych pamięci RAM z oznaczeniem S. Wśród popularnych producentów pamięci RAM do laptopów znajdziecie takie firmy jak Kingston, IBM, Dell, ADATA G.Skill, czy też Corsair.

Jaka pamięć będzie pasowała do serwera?

Jaka pamięć będzie pasowała do serwera?

Szukając pamięci do serwerów, warto zwrócić uwagę na oznaczenia E i R. Pierwsze z nich dedykowane jest pamięciom ECC, a drugie pamięciom ECC Registered. Obie z nich działają tylko w stacjach roboczych i serwerach, w których zastosowano procesor Xeon. Szukając pamięci RAM do serwera, koniecznie zwróćcie uwagę na jej wydajność. tu kluczowa jest prędkość działania podzespołu, która powinna być bardzo wysoka. Na co dzień serwery należą do bardzo obciążonych sprzętów, dlatego współpracować z nimi muszą tylko najlepsze i najbardziej wydajne podzespoły.

Pamięci ECC Registered mają korekcji błędów, które są najbardziej profesjonalnym rozwiązaniem pod kątem serwerów. Jednocześnie ich cena również jest najwyższa, ponieważ pozwalają na wykrycie i automatyczną korektę ewentualnych błędów. Ich zastosowanie w serwerach jest niezbędne, jeżeli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu również bardzo rozbudowanych systemów. Wśród producentów takiej pamięci można spotkać między innymi firmę HPE. Warto zwrócić uwagę na pamięci RAM, które posiadają dodatkowe chłodzenie oraz odpromiennik ciepła, który będzie odpowiedzialny za ochronę podzespołu przed przegrzaniem. Dzięki temu serwer będzie bardziej wydajny,. a nasze kluczowe dane bezpieczniejsze.

Jeżeli postawicie na pamięć RAM ECC bez korekcji błędów, to pamięć ta będzie odpowiedzialna za kontrolę błędów, jednak nie będzie posiadała jej automatycznej korekty. To mniej wydajne rozwiązanie, które jednak dobrze sprawdza się również w serwerach i komputerach biznesowych. W bardziej rozbudowanych serwerach warto jednak postawić na modele z wbudowaną korekcją błędów.

Wydajność pamięci RAM powinna być zawsze dopasowana do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pamięci RAM do serwerów nie należą do najtańszych, ale w tym wypadku nie ma co oszczędzać. Wykorzystywanie słabej jakości lub tańszych zamienników może nas sporo kosztować, gdy serwery przestaną działać, a nasza praca stanie lub stracimy kluczowe dane.

Jeśli nie wiesz, czy pamięć będzie kompatybilna z Twoim sprzętem - zapytaj nas o to. Pomożemy dopasować Ci odpowiednią pamięć do Twojego komputera, laptopa lub serwera. Zapraszamy do kontaktu.