Różnice pomiędzy systemami Windows Server: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter

Różnice pomiędzy systemami Windows Server: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter

Różnice pomiędzy systemami Windows Server: Foundation, Essentials, Standard, Datacenter

Jednym z popularnych systemów operacyjnych, które dostępne są na rynku, jest Windows Server 2019. To rozwiązanie, które zapewnia połączenie informatycznych środowisk lokalnych z platformą Azure, a także gwarantuje wzbogacone warstwy zabezpieczeń. Z drugiej strony jest to również bardzo intuicyjny system w obsłudze, dzięki czemu ułatwia on takie działania jak modernizacja dostępnej infrastruktury systemowej oraz aplikacji. Z poziomu klienta możemy zdecydować się na wybór pakietu Windows Server w różnych wariantach cenowych oraz poziomach rozbudowania systemu, dlatego warto bliżej się im przyjrzeć. Czym różnią się między sobą wersje Foundation, Essentials, Standard i Datacenter?

Czym charakteryzuje się edycja Windows Server Foundation?

Na samym początku niezbędne jest podkreślenie tego, że w najnowszej odsłonie systemu operacyjnego Windows Server zabrakło edycji Foundation. Jest jednak ona możliwa w ramach wcześniejszych edycji systemu, które wciąż oferowane są na rynku. Edycja Foundation została udostępniona przez Windows klientom ostatni raz w propozycji systemu z 2012 roku. System ten przeznaczony był i jest przede wszystkim dla małych przedsiębiorstw, w których znajduje się do 15-stu pracownik. Dodatkowo edycja tego systemu operacyjnego działa tylko na jednoprocesorowych serwerach. Użytkownicy w ramach edycji Foundation otrzymywali dostęp do bardzo podstawowych funkcjonalności serwera oraz nie mieli praw do wirtualizacji. Serwer przeznaczony był na maksymalnie 15 osób, a limit w wersji 64-bitowej systemu wynosi 32 GB Ram.

Producent oprogramowania Windows Server wycofał edycję Foundation ze swoich dwóch kolejnych odsłon systemu, które miały miejsce w 2016 i 2019 roku. Od tego czasu użytkownicy tych systemów muszą korzystać z opcji Essentials, która również skierowana jest do małych przedsiębiorstw oraz posiada nieco więcej funkcjonalności, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu firmy. Wycofanie edycji Foundation nastąpiło po weryfikacji rynkowej i małym zainteresowaniu tą opcją, również ze względu na małe różnice w ilości użytkowników, w porównaniu z wyższym progiem licencji.

Możliwości edycji Essentials

Oprogramowanie Windows Server 2019 dostępne jest między innymi we wspomnianej wcześniej edycji Essentials. To najniższa możliwa do zakupu opcja, która dedykowana jest mniejszym firmom o mniejszych potrzebach serwerowych. Największym atutem tej edycji jest jej niska cena, która oscyluje w granicach 1700 złotych brutto. Licencja ta również obsługuje 2xCPU niezależnie od ilości rdzeni. Dodatkowo edycja Essentials ma wbudowane licencje CAL dla 25 użytkowników lub 50 urządzeń, na których może być wykorzystywana. Ponadto gwarantuje również 2 połączenia zdalne dla admina, co również jest jej sporym atutem, zwłaszcza, gdy spojrzymy na cenę.

computerowiec

W opcji Essentials Windows Server współpracuje z Azure Active Directory i jest zsynchronizowany z pakietem Office 365. System ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim obsługuje maksymalnie 64 GB RAM oraz może być tylko w pojedynczej opcji fizycznej lub wirtualnej. W ramach edycji essentials nie ma opcji równoległego funkcjonowania systemu wirtualnego i fizycznego. Wśród braków tej edycji zauważymy również brak funkcji uruchomienia usług terminalowych oraz brak dokupienia dodatkowych licencji CAL (doste[powych) i RDS (zdalnych). Jeżeli szukacie rozwiązania do małej organizacji to może to być bardzo dobra decyzja. W ramach edycji Essentials użytkownicy otrzymują również zabezpieczenie swoich zasobów oraz dodatkową możliwość wyjścia z pracą do chmury, do której dostęp mają użytkownicy.

Porównanie najwyższych edycji systemu: Standard i Datacenter

To dwie najwyższe i jednocześnie najbardziej popularne edycje systemu operacyjnego Windows Server 2019. W obu wariantach klienci otrzymują dostęp do podstawowych funkcjonalności gwarantowanych przez system Windows Server oraz możliwość integracji hybrydowej. Do największych atutów standardowej wersji należy między innymi obsługiwanie maksymalnie 24 TB RAM oraz jednocześnie może on być jedną maszyną fizyczną oraz 2 maszynami wirtualnymi. To duże różnice w porównaniu z opcją Essentials. Klienci nie mają również żadnych ograniczeń w zakresie dokupienia dodatkowych procesorów, czy też wspomnianych już wcześniej licencji CAL i RDS. Z drugiej strony cena tej opcji jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku Essentials i wynosi około 3500 złotych. Dodatkowo w ramach podstawowej wersji obsługuje ona tylko 16 fizycznych rdzeni oraz układ 2xCPU, czyli maksymalnie można dać ustawienie 2x 8-core CPU. Jeżeli zmienimy układ na 2x10 to automatycznie musimy dokupić dodatkowe licencje. Opcja Standard nie posiada automatycznie wbudowanych licencji CAL I RDS, więc jej realna cena wzrasta. Optymalnie, gdy od razu kupimy je dla swoich userów.

computerowiec

W przypadku najwyższej edycji systemu, czyli Datacenter, mamy dostęp do wszystkich funkcjonalności dostępu oraz nieograniczonych możliwości korzystania z niego, również w zakresie tworzenia repliki magazynu. To bardziej rozbudowana edycja systemu, którą bez dwóch zdań można sklasyfikować jako opcję Premium dla najbardziej wymagających firm. Według specyfikacji producenta, model Standard dedykowany jest dla środowisk fizycznych lub tych o minimalnym stopniu wirtualizacji. W przypadku firm, które działają w chmurze i są wysoko zwirtualizowane, zdecydowanie poleca się opcję Datacenter. Różnica oczywiście jest również w ich cenie, ponieważ opcja Standard to inwestycja w model licencji Open NL na poziomie około 4 tysięcy złotych, a wersja Datacenter to już wydatek około 25 tysięcy złotych.