Podstawowe różnice między serwerem a komputerem

Podstawowe różnice między serwerem a komputerem

Podstawowe różnice między serwerem a komputerem

Na rynku oraz w sklepach ze sprzętem komputerowym możemy znaleźć asortyment z kategorii komputerów oraz serwerów. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, czym one się różnią. Podstawowe różnice serwerów i komputerów są efektem tego, że oba sprzęty powstają pod kątem spełniania różnych funkcji. To automatycznie determinuje różnice, które znajdziemy w serwerach i komputerach, mimo tego, że na pierwszy rzut oka sprzęty te mogą wydawać się bardzo do siebie podobne. Wielokrotnie możemy dojść do wniosku, że poszczególne podzespoły komputerów i serwerów również powstają z tych samych materiałów, jednak ich moc lub wydajność są całkowicie odmienne. Jakie są podstawowe różnice między serwerem a komputerem?

Przeznaczenie komputerów i serwerów jest różne

Komputery oraz serwery projektowane są w taki sposób, aby spełniały inne oczekiwania klientów. Komputery przeznaczone są do użytkowania przez jedną osobę oraz nie wymagają rozbudowanych systemów obliczeń, ponieważ należą do prostszych konstrukcji. Współcześnie służą użytkownikom przede wszystkim do pracy lub w celach rozrywkowych, ale nie muszą spełniać roli bazy danych. Wszystko dlatego, że są mniej wydajne oraz mają mniejszą pojemność niż klasyczne serwery. Budowa komputerów sprawia, że mogłyby być też bardziej awaryjne w przypadku wykorzystywania ich w modelu 24 godziny na dobę. Tego problemu nie mamy jednak w serwerach.

Przeznaczenie komputerów

Współczesne serwery to bardzo często huby informacyjne, w których przechowywane są liczne i rozbudowane dane pochodzące z różnych źródeł. Serwer to sprzęt, do którego z powodzeniem możemy podpiąć wielu użytkowników, dzięki czemu będą mieli oni swobodny dostęp do zasobów serwera z wybranej lokalizacji. Maszyny te przygotowano z myślą o działaniu z większą mocą oraz w dłuższym okresie, niż w przypadku tradycyjnych komputerów. To jedna z podstawowych różnic, gdy skupimy się tylko na przeznaczeniu serwerów oraz komputerów do codziennego użytku.

Różnice w podstawowych celach funkcjonalnych - procesory

Przede wszystkim procesory klasycznych komputerów zostały zaprojektowane w ten sposób, aby zaspokajały potrzeby jednego, konkretnego użytkownika w zakresie podstawowych obliczeń. To sprawia, że klasyczne komputery nie wymagają wielozadaniowości, chyba, że nazwiemy nią otwarcie kilku osobnych okien w systemie lub w przeglądarce, a także równoległe działanie kilku procesów wewnątrz komputera. Komputery teoretycznie można wykorzystywać przez kilka dni z rzędu, przy odpowiednim chłodzeniu, jednak przygotowane zostały raczej z myślą o cyklicznym włączaniu i wyłączaniu. Procesor takiego sprzętu z reguły znajduje się w pobliżu użytkownika w stacji działającego komputera.

procesory

Procesory serwerów zaprojektowano w inny sposób, niż te do komputerów. Modele z przeznaczeniem do serwerów muszą wydajnie działać przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodni i w dłuższej perspektywie. To sprawia, że sprzęt ten musi posiadać wielordzeniowe procesory, których moc obliczeniowa jest nawet kilkunastokrotnie (i więcej) wyższa niż w przypadku klasycznych komputerów osobistych. To sprawia, że nawet najbardziej wydajne komputery nie zastąpią serwerów w ich działaniu. To jedna z różnic, którą warto uwzględnić w sytuacji, gdy zastanawiacie się, czy warto postawić na serwer, czy jednak jego funkcję może spełniać komputer. W przypadku firm wymagane są jeszcze bardziej wydajne serwery, które powinny działać nieprzerwanie. Każda przerwa w działaniu może wiązać się z przykrymi konsekwencjami, a nawet stratami finansowymi przedsiębiorstwa. Aby tego uniknąć, w rozbudowanych systemach serwerowych instaluje się nawet kilkanaście wysokiej jakości procesorów.

Serwer i komputer osobisty - urządzenia peryferyjne

Jeżeli skupimy się tylko na teorii, to tak naprawdę każdy komputer osobisty mógłby pełnić funkcję serwera. W praktyce jednak bardzo rzadko się na to decydujemy, poniewaz oba urządzenia mają inną wydajność i znacznie się różnią. Do prawidłowego działania komputera potrzebujemy tzw. urządzeń peryferyjnych, czyli sprzętu, który dodatkowo dołączany jest do jednostki komputera. Mówimy tu między innymi o monitorze, klawiaturze, czy też popularnej myszce. Serwer został skonstruowany w ten sposób, żeby działał w całkowitym pozbawieniu urządzeń peryferyjnych, które nie są potrzebne do jego funkcjonowania. Cechą charakterystyczną serwerów jest również zwielokrotnienie zasilaczy, dzięki czemu moc rozkłada się na kilka kanałów i gwarantują one większe bezpieczeństwo pracy. W przypadku tradycyjnego komputera, w zupełności wystarczy jeden zasilacz do stacji i jeden do monitora. To kolejna z różnic, tym razem w budowaniu i zasilaniu obu sprzętów.

Różnice między serwerami i komputerami - podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy, komputery i serwery mogą wyglądać bardzo podobnie, jednak ich przeznaczenie oraz budowa wewnętrzna są zupełnie różne. Podstawowe różnica to oczywiście wydajność komputerów oraz serwerów, przy czym te drugie potrafią być wielokrotnie wydajniejsze. Z drugiej strony serwery to huby bazy danych, do których dostęp może mieć bardzo wielu użytkowników. Komputery natomiast wykonane zostały z myślą o wykonywaniu prostych zadań i obliczeń i tak też powinny być użytkowane. bardziej rozbudowane podzespoły oraz brak konieczności podłączania urządzeń peryferyjnych to cecha charakterystyczna serwerów. W przypadku komputerów, wspomniane urządzenia będą niezbędne do ich pracy. To podstawowe różnice.