Jaki monitor kupić - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Jaki monitor kupić - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Monitor to sprzęt, który służy nie tylko w codziennej pracy, ale także w domu, podczas rozrywki i relaksu. Wybór odpowiedniego monitora to nie tylko porównanie cen, ale także jego parametrów i funkcji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, z którymi należy zapoznać się przed zakupem, tak aby monitor spełniał Twoje oczekiwania.

Rodzaj matrycy

Wyróżnia się dwa rodzaje podświetlenia matrycy – LCD oraz LED. Klienci często nie zwracają uwagi na rodzaj matrycy, jest on jednak kluczowy w zależności, do czego monitor będzie używany. Monitory z technologią LCD są tańsze a matryca najczęściej jest matowa. Taki sprzęt może nie sprawdzić się w pomieszczeniu, gdzie panuje duże nasłonecznienie. Praca będzie utrudniona ze względu na odbijające się w monitorze światło. Analogicznie – taki monitor sprawdzi się, gdy korzystasz z niego głównie wieczorami. Monitory w technologii LED sprawdzą się idealnie podczas użytkowania w dzień, ostrość obrazu jest wyższa. Ponadto matryca LED to szersza paleta barw oraz obraz w znacznie lepszej jakości.

Oprócz podświetlenia matrycy, wyróżniamy także rodzaje w oparciu o ostrość obrazu, paletę barw i rozdzielczość: matryce TN, IPS oraz VA. Matryc IPS to konstrukcja wykonana z ciekłych kryształów poruszających się równolegle w stosunku do ekranu. Ta technologia gwarantuje najwyższy kontrast, szeroki kąt widzenia oraz żywą paletę barw, co sprawia, że monitory wyposażone w matrycę IPS mają wszechstronne zastosowanie i zadowolą graczy oraz kino maniaków.

Matryca TN to znacznie starsza technologia, która odbiega od matrycy IPS. Wykorzystywane w niej ciekłe kryształy poruszają się w kierunku pola elektrycznego. To rozwiązanie zapewnia brak smużenia na ekranie oraz stosunkowo szybki czas reakcji. Monitory z technologią TN idealnie sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, podczas pracy czy przeglądania Internetu, zdjęć. Zapaleni gracze czy graficy powinni zdecydować się na kupno monitora z matrycą IPS. Monitory z matrycą TN są jednak tańsze, co przekonuje niektórych klientów do ich zakupu.

Ostatni rodzaj matrycy to VA (Vertical Alingment). Charakteryzuje się ona wielokierunkowym rozmieszczeniem kryształków, w efekcie otrzymujemy bardzo dobry kontrast obrazu oraz widoczność szczegółów. Taka matryca świetnie sprawdzi się w codziennej pracy biurowej i spełni wymagania grafików komputerowych.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania monitora. Aktualnie najczęstszym wyborem klientów są monitory wyposażone w rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli). Te parametry zapewniają wygodę osobom, które podczas pracy mają otwarte jedno lub kilka okien czy programów. Dla bardziej wymagających polecana jest rozdzielczość 2K (2048x1080 pikseli) lub nawet 4K (3840x2160 pikseli). Taka rozdzielczość oraz mocna karta graficzna trafią w gusta profesjonalnych graczy.

Monitor

Rozmiar ekranu

Rozmiar ekranu monitora podawany jest w calach. Klient dobiera rozmiar według własnych potrzeb, standardowym wyborem jest monitor 22 lub 23 cale. Taki rozmiar sprawdzi się w biurze i w domu. Dla osób pracujących na kilku, kilkunastu programach czy aplikacjach jednocześnie, sprawdzi się ekran o rozmiarze powyżej 27 cali. Są to często monitory o zakrzywionym kształcie, którego kąt widzenia dopasowany jest do rozmiaru ekranu. Innym rozwiązaniem może być zakup dwóch lub więcej jednakowych monitorów, kiedy wymagany jest większy obszar roboczy.

Proporcje obrazu

Monitory o proporcji 4:3 lub 5:4 przypominające kształtem kwadrat były do te pory najpopularniejszym wyborem klientów. Wraz z rozwojem technologii ich miejsce zajęły monitory panoramiczne. Ich proporcje obrazu to 16:9 oraz 16:10, który jest formatem kinowym, zatem sprawdzą się do oglądania filmów i seriali oraz gier. Ponadto interfejsy przeglądarek i programów dopasowują obraz do formatu panoramicznego, dzięki czemu nie występuje wrażenie rozciągniętego obrazu. Format 16:9 to rozdzielczość Full HD (1920x1080 pikseli), natomiast format 16:10 to obraz wyższy w pionie, co jest szczególnie pożądane przez grafików komputerowych. Najnowszym rozwiązaniem są monitory o formacie 32:9, które są znacznie większe od tych w formacie 16:9. Charakteryzują się wysokim kontrastem, krótkim czasem reakcji i wysoką częstotliwością odświeżania a do tego prezentują obraz z imponującą paletą barw.

Monitor

Czas reakcji

Ten parametr to nic innego jak oszacowany czas od momentu kliknięcia do momentu reakcji na ekranie. Najnowocześniejsza technologia oferuje czas reakcji w przedziale od jednej do kilku milisekund. W codziennej pracy biurowej czas reakcji nie ma tak dużego znaczenia, 1-4 milisekunda to optymalny parametr. Dla graczy, szczególnie dla fanów strzelanek, zalecany czas reakcji to 1 milisekunda. W grze liczy się przede wszystkim szybkość.

Kąt widzenia

Kąt widzenia wyrażany jest w pionie i poziomie. To nic innego jak możliwość widzenia obrazu na monitorze z różnego kąta, w zależności gdzie się znajdujemy. Typowym kątem widzenia jest 178 stopni, zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Parametry obrazu

Przy wyborze monitora jasność i kontrast są ważne. Im większy kontrast i jasność, tym lepiej. Wartość kontrastu powyżej 400:1 to jak najbardziej słuszny wybór.

Złącza w monitorze

Złącza są istotnym elementem monitora. Monitory starszej generacji wyposażone są w złącze D-SUB (VGA). Nowsze modele będą posiadały złącza HDMI oraz DVI a nawet USB-C czy Displayport. Rodzaj złącza uzależniony jest od karty graficznej, do której ma zostać podłączony monitor. Monitory są także często wyposażone w Hub USB, który umożliwia zasilanie urządzenia przy jednoczesnej transmisji obrazu i dźwięku.

Monitor

Dodatkowe funkcje

Monitory posiadają szereg dodatkowych funkcji, między innymi montaż na ścianie, nazywany Standardem Vesa. Monitory z tą funkcją posiadają stopę (podstawkę), która może być zdemontowana a umieszczone z tyłu monitora mocowania pozwalają zawiesić go na ścianie. Kolejną dodatkową funkcją jest Pivot, czyli obrót ekranu w pionie. Ta opcja zainteresuje szczególnie programistów. Ponadto monitory mogą mieć wbudowane głośniki, co pozwoli zaoszczędzić zarówno miejsce na biurku, jak i pieniądze – nie ma potrzeby dokupowania osobnych głośników do komputera. Na rynku spotkamy również monitory dotykowe.

Kolor obudowy

Kolor monitora to kwestia bardzo indywidualna. Wśród użytkowników dominuje klasyczna czerń, ale monitory występują w różnych barwach: biały, czarno-srebrny czy szary.

Klasa efektywności energetycznej

Przy wyborze monitora warto zwrócić uwagę na to, w jakiej klasie efektywności energetycznej się znajduje. Ma to bezpośredni wpływ na zużycie prądu w trakcie korzystania z urządzenia, jak i w trybie czuwania. Monitory w klasie A są monitorami o zrównoważonym i niskim zużyciu energii. Najmniej efektywna, jeśli chodzi o zużycie prądu, jest klasa G.

Dołączone wyposażenie

Do uruchomienia zakupionego monitora niezbędny jest kabel zasilający i sygnałowy. Zazwyczaj te rodzaje okablowania są dołączone w opakowaniu nowego monitora. Sklep Computerowiec zapewnia klientom oba kable w cenie monitora, nawet jeśli jest on używany.

Jakiego monitora szukasz?

W naszej ofercie znajdziesz monitory nowe, ale także używane. Ich jakość jest oceniania wg klasy: A, A- oraz B. Klasa A to matryca w pełni sprawna, bez rys i uszkodzeń, na obudowie mogą wystąpić delikatne rysy, ślady użytkowania. Klasa A- to niewielka ryska, prześwit na matrycy, który w żaden sposób nie utrudnia pracy z monitorem. Klasa B to matryca posiadająca rysę i ślady użytkowania. Monitory używane są dobrym wyborem, jeśli chcemy zakupić sprzęt dobrej jakości w przystępnej cenie. Ponadto są one objęte 12-miesięczną gwarancją, w razie uszkodzenia oferujemy naszym klientom serwisowanie.