System WINDOWS SVR 2019 vs WINDOWS SVR 2022

System WINDOWS SVR 2019 vs WINDOWS SVR 2022

Do tej pory większość użytkowników korzystała z wersji oprogramowania 2019, występującej w 3 wersjach: Essentials, Standard, Datacenter. Firma Microsoft w ostatnim czasie wypuściła na rynek najnowsze wersje wspomnianych systemów z oznaczeniem 2022. Według producenta WIN 2022 to bezpieczniejszy, bardziej efektywny system, który obsługuje wdrożenia hybrydowe.

Różnice między dwoma wersjami produktów Microsoft prezentują się na wielu poziomach. W poniższej tabeli prezentujemy różnice w zarządzaniu oprogramowaniem, ochronie danych i możliwościach platformy w chmurze:

Cecha

WIN SVR 2019

WIN SVR 2022

Nowy Windows Admin Centre

Automatyczne aktualizacje Windows Admin Center

Nie występują

-

Występują

+

Zautomatyzowane zarządzanie cyklem rozszerzeń

-

+

Event Workspace do śledzenia danych

-

+

Odłączany ekran przeglądu zdarzeń

konfigurowalny

wbudowany

Konfigurowalny wirtualny przełącznik docelowy

-

+

Konfigurowalne kolumny dla informacji o maszynach wirtualnych

-

+

Ulepszony menedżer Hyper V

Pasek działań

-

+

Migracja Live Storage

-

+

Klony maszyn wirtualnych

-

+

Uruchamianie obciążeń między serwerami

-

+

Nowe narzędzie do partycjonowania

-

+

Rozszerzona ochrona

Integralność kodu w oparciu o hiperwizor

-

+

Serwer z zabezpieczonym rdzeniem

-

+

Sprzętowa ochrona stosu

-

+

TLS

1.2 obsługiwany

1.3 domyślnie włączony

Możliwości chmury hybrydowej

Azure Arc

Obsługiwany

1.3 domyślnie włączony

Usługa migracji pamięci masowej

Obsługiwana

Z uproszczonym wdrożeniem i zarządzaniem

Ulepszona elastyczność platformy

Rozmiar nieskompresowanego obrazu

Około 3.7GB

Około 2.7GB

Zwirtualizowana strefa czasowa

Odzwierciedlenie strefy czasowej hosta

Konfigurowalne w kontenerze

Konta usług zarządzane przez grupę (gMSA) wymagają przyłączenia do domeny

+

-

Routing DSR

-

+

Jak przedstawiają się wymagania systemowe?

Do zainstalowania WIN SVR 2022 potrzebny jest procesor o min. częstotliwości 1.4GHz i architekturze x64 (64-Bit). Wystarczą 512MB pamięci oraz karta sieciowa o min. prędkości 1GB/s aby móc pracować z najnowszym produktem firmy Microsoft. Ostatnim wymogiem jest co najmniej 32GB wolnej pamięci masowej na dysku. Przedstawione wytyczne są bardzo ogólne, mogłoby się wydawać, że ten system zadziała w kilkuletnim serwerze. Realia są jednak inne – serwery muszą być nowszej generacji, z odpowiednimi, obsługiwanymi kontrolerami RAID, do których wymagane są sterowniki zawarte w systemie Windows Server 2022. W przypadku ich braku instalacja systemu jest nie możliwa. Wszystkie pozostałe akcesoria serwerowe również powinny posiadać sterowniki zgodne z najnowszą wersją oprogramowania.

Ponadto zainstalowane na serwerze programy i aplikacje, które działały z poprzednią wersją Windows Server, mogą nie być obsługiwane przez Windows Server 2022. Aby upewnić się, że najnowszy system będzie z nimi współpracował, warto sprawdzić to na stronie producenta oprogramowania przed instalacją i zakupem.

WIN SVR 2019 Essentials vs WIN SVR 2022 Essentials

Wersja Essentials 2019 charakteryzuje się dość niską ceną w stosunku do swoich możliwości. Obsługuje 2 procesory niezależnie od ilości rdzeni, oferuje licencję CAL dla 25 użytkowników lub 50 urządzeń i zapewnia 2 połączenia zdalne dla adminów. Jak wypada przy tym Essentials 2022? Najnowsza wersja ograniczyła możliwości obsługiwanych procesorów – jest to tylko jeden procesor, z limitem maks. 10 rdzeni. Obsługiwana ilość pamięci RAM to maks. 64GB. Liczba CALi dostępowych to nadal – w obu wersjach – 25 użytkowników lub 50 urządzeń, bez możliwości wykupienia usług terminalowych. Warto wspomnieć, że Win SVR 2022 Essentials zawiera nośnik z obrazem, który po uruchomieniu systemu, prezentuje się jako Win SVR 2022 Standard. Jest to mylące dla użytkowników i wymaga przestrzegania ograniczeń licencyjnych oprogramowania Essentials.

WIN SVR 2019 Standard vs WIN SVR 2022 Standard

Wersja Standard 2019 to pewne 24TB obsługiwanej pamięci RAM oraz wykorzystanie systemu jako maszyny fizycznej bądź 2 maszyn wirtualnych. Klient jest ograniczony liczbą 2 procesorów maks. 16-rdzeniowych łącznie z możliwością dokupienia dodatkowych licencji na procesory oraz cory. Wersja Standard 2019 nie posiada licencji dostępowych ani terminalowych. Firma Microsoft zmieniła niewiele w systemie Standard 2022 – nadal jest to program licencjonowany na rdzeń fizyczny, w pakietach po 2 i 16. Minimalne wymagania obejmują licencjonowanie wszystkich rdzeni fizycznych, 8 licencji na procesor i 16 licencji na serwer. W przypadku systemu WIN SVR 2022 Standard 16-core mamy 16 licencji przypadających na rdzeń. Użytkownik posiadający serwer z procesorem 2-16 rdzeni będzie musiał zakupić 8 dwurdzeniowych pakietów lub jeden 16-rdzeniowy. Do tego pakiet Standard w wersji 2022 wymaga dokupienia dodatkowych licencji dostępowych CAL oraz RDS.

Bezpieczeństwo

Firma Microsoft postanowiła poprawić poziom zabezpieczeń w najnowszej wersji systemów 2022. Ulepszeniu uległy sprzętowa podstawa zaufania, ochrona oprogramowania układowego i zabezpieczenia oparte na wirtualizacji. Kluczową koncepcją zabezpieczeń jest serwer Secured-Core Server, który chroni sprzęt, oprogramowanie układowe i system operacyjny przed zagrożeniami za pomocą modułu Trusted Platform Module 2.0 i funkcji Windows Defender System Guard. Udostępnianie plików w sieci Secure Message Block (SMB) zostało domyślne zaszyfrowane, co znacznie podwyższyło poziom zabezpieczeń.

Możliwości hybrydowe platformy Azure

Ulepszona została obsługa platformy Azure - protokół SMB obsługuje protokół QUIC zamiast tradycyjnego protokołu kontroli transportu (TCP). To umożliwia użytkownikom lokalny dostęp do plików działających na platformie Azure lub poprzez platformę, bez potrzeby korzystania z prywatnej sieci VPN. Microsoft wprowadził usługę Azure Arc, która pozwala na aktualizacje w maszynach wirtualnych bez konieczności ich ponownego uruchamiania.

Platforma aplikacji

Dane przechodzące przez sieć Secure Message Block (SMB) są szyfrowane, ale także kompresowane. Kontrola infrastruktury serwera możliwa jest poprzez nowe Centrum administracyjne Windows, które oparte jest na przeglądarce.

Wycofane funkcje

Poniższe funkcje, występujące w wersji oprogramowania Windows Server 2019 i wcześniejszych, zostały całkowicie lub częściowo wycofane w najnowszej wersji Windows Server 2022:

- Internet Storage Name Service (iSNS): skupiając się na SMB, Microsoft ostatecznie zdecydował się całkowicie usunąć iSNS. Jednak nadal można łączyć się z istniejącymi serwerami iSNS lub dodawać indywidualne cele iSCSI.

- Guarded Fabric i Shielded VMs: dalszy rozwój tej funkcji został wstrzymany, chociaż wsparcie dla tej funkcji będzie kontynuowane.

- Uruchamianie sconfig.cmd z okna CMD: Sconfig jest teraz domyślnie uruchamiany podczas logowania do serwera z zainstalowanym Server Core. Uruchomienie Sconfig następuje poprzez użycie PowerShell, który jest domyślną powłoką w Server Core.

- Wdrażanie obrazów za pomocą Windows Deployment Services (WDS) boot.wim: przepływy pracy, które opierają się na WDS, będą nadal mogły działać, ale nie po wyświetleniu powiadomienia o wycofaniu. W przyszłości obrazy WDS będą blokowane w systemie Windows 11 i przyszłych wersjach systemu Windows Server.