MONTAŻ SERWERA W SZAFIE RACK - KROK PO KROKU

MONTAŻ SERWERA W SZAFIE RACK - KROK PO KROKU

Użytkownicy indywidualni oraz biznesowi powinni zadbać o odpowiedniej jakości serwer. Dzięki temu zabezpieczą swoje dane oraz sprawią, że codzienne funkcjonowanie będzie jeszcze wygodniejsze. Wśród serwerów do użytku domowego i firmowego, dużym zainteresowaniem cieszą się serwery montowane w szafach typu Rack. W tym artykule przedstawimy, jak powinien wyglądać montaż serwera w dedykowanej szafie krok po kroku i z czym to się wiąże. Zapraszamy do lektury.

Jakich zasad należy przestrzegać przy każdej instalacji?

grupa jednostek serwerowych Rack

Serwerownie mogą być różne pod kątem wielkości i mocy zastosowanych serwerów i szaf. Wpływa to również na ich parametry i sposób montażu. Same szafy mogą różnić się wielkością oraz umożliwiać montaż różnego rodzaju szyn. Tutaj warto wspomnieć, że każdy model serwera posiada dedykowane szyny Rack,. Zakup kompatybilnych szyn pozwala na łatwy montaż urządzenia oraz wsuwanie/wysuwanie serwera z szafy w celu konserwacji lub wymiany jego podzespołów. W kolejnej sekcji chcielibyśmy zwrócić uwagę na zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać przy każdym montażu serwerów w szafie Rack, niezależnie od ich skali.

Jakie to zasady?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by po wykonanej instalacji, dostęp do urządzeń był prosty i intuicyjny. Wpłynie to bardzo korzystnie na ich regularną pielęgnację oraz konserwację. Dostęp do serwerów w szafie Rack sprawia, że nawet w kryzysowych sytuacjach użytkownik jest w stanie w porę zareagować i wprowadzić niezbędne naprawy lub korekty. Ponadto warto pamiętać o tym, że najcięższe urządzenia w zestawie, na przykład cięższe serwery, powinny znajdować się na dole. Ze względów praktycznych, urządzenia o podobnych parametrach fizycznych, na przykład głębokości, powinny być ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie. W ten sposób łatwiej będzie wszystko zaaranżować i zaoszczędzi się przestrzeń użytkową. Kolejnym ważnym aspektem jest zasilanie serwerów. Warto zbudować serwerownię w ten sposób, by ilość okablowania była jak najmniejsza. Wpłynie to nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również zminimalizuje ryzyko ewentualnych awarii zasilania. W tym celu należy zakupić dodatkowo organizer kabli. To podstawowe zasady, które warto uwzględnić przy montażu serwerów w szafach Rack.

Rodzaje szaf Rack

wyspa szaf serwerowych w serwerowni

Przed montażem należy dobrze zaplanować i wybrać zestaw serwerów i szaf Rack. Według podstawowego podziału, szafy Rack dzielimy na wiszące oraz stojące. Jak sama nazwa wskazuje, te stojące mogą być wykorzystywane bezpośrednio na podłodze i umożliwiają wykorzystywanie w nich sprzętu o większym obciążeniu. Może to być nawet około 1000 kg na szafę. Te modele mają rozmiar 19’’ i głębokość minimum 80 centymetrów. Uznaje się, że optymalna głębokość to 100 centymetrów. Szafy wiszące nie zapewniają takich parametrów, jednak z powodzeniem sprawdzą się w mniej rozbudowanych serwerowniach. Modele te mogą być jedno- lub dwusekcyjne. Szafy wiszące nadają się tylko do switchy (przełączniki siecowie) i mają do 60 centymetrów głębokości. To sprawia, że mogą w nich znajdować się płytkie serwery o niskich parametrach lub routery. Wykorzystywane są wtedy, gdy użytkownicy potrzebują również stałego dostępu do serwerów z jej tylnej strony. Dzięki temu możliwe jest odchylenie jednej sekcji na specjalnych zawiasach.

Ponadto szafy Rack mogą różnić się pod kątem:

szerokości montażowej urządzeń;

wysokości modułów;

wysokości całkowitej (nazywana również gabarytową);

szerokości szafy;

głębokości szafy;

głębokości montażowej.

Każdy z tych parametrów ma wpływ na sposób montażu szafy oraz na przestrzeń, która jest niezbędna do jej ulokowania. Wybór parametrów technicznych szafy powinien być każdorazowo dopasowany do potrzeb klienta i jego możliwości przestrzennych. Od tego powinno zacząć się budowę serwerowni, a w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami.

Rodzaje szyn w szafach Rack

dyski połączone w serwerze SAN w serwerowni

Jednym z podstawowych elementów i akcesoriów wykorzystywanych w szafach Rack są szyny. To elementy, które należy bezpośrednio dopasować do parametrów szafy oraz urządzeń, które będą w niej się znajdować. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki wybór szyn o różnych wymiarach. To na szynach montuje się bezpośrednio serwery, które wchodzą w skład serwerowni obudowanej w szafach Rack.

Szyny dzielimy na 1U, 2U, 3U, 4U oraz szyny uniwersalne. Czym one się różnią?

Nazewnictwo szafy różni się w zależności od jej wysokości. Podstawowe parametry, takie jak szerokość i głębokość, są takie same. Szyny 1U dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych serwerów i można stosować je również w szafach wiszących. Ich wysokość wynosi 4,4 cm. W modelach 2U zmieszczą się większe urządzania, a szyny mają wysokość 7 cm, dzięki czemu można zamontować w nich także więcej niż jedno urządzenie. Jeszcze większe są modele 3U, w których klienci mogą skorzystać z wysokości 11,7 cm. W standardowej ofercie największe są szyny 4U, które mają aż 16,2 centymetrów wysokości. To sprawia, że na szynach zmieszczą się jeszcze bardziej rozbudowane urządzenia. Szyny uniwersalne mają różne wymiary, działają jak „ramiona”, które umożliwiają ograniczone wysunięcie serwera z szafy. Najczęściej ich zadaniem jest podtrzymanie serwera a nie umożliwienie wsuwania i wysuwania na dowolną odległość, stąd różnica w cenie – szyny uniwersalne są znacznie tańsze od szyn dedykowanych.

Prowadnice a szyny - jaka jest różnica?

serwer blade w serwerowni

Prowadnice to kolejne elementy budowy szafy Rack, których nie powinno się mylić z szynami. Prowadnice wykorzystywane są bezpośrednio przy szynach i montowane na tylnych krawędziach urządzeń. W tych elementach znajdują się dedykowane otwory, przez które w sposób bezpieczny i zgodny z BHP można poprowadzić okablowanie. Jest to również niezbędne do tego, by zadbać o efektywność całego zestawu w serwerowni. Prowadnice często posiadają również dedykowane elementy do mocowania uchwytów kablowych i zaślepki do niewykorzystanych otworów, co wpływa korzystnie na ich estetykę. Tworząc funkcjonalną serwerownię z szafami Rack, konieczna jest dbałość o dobór szafy idealnie pasującej do pomieszczenia i umożliwiającej wykorzystanie urządzeń, które są w domu lub w biurze. W montażu serwerów, akumulatorów i innych urządzeń pomogą szyny i prowadnice. Takie zestawy spełnią oczekiwania nawet bardziej wymagających klientów i doskonale sprawdzają się nawet przy bardzo rozbudowanych serwerowniach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z ekspertami.