Windows 11, czyli nowość od Microsoft

Windows 11, czyli nowość od Microsoft

W ostatnim czasie przedstawiciele firmy Microsoft zaprezentowali swoje najnowsze dzieło, jakim jest kolejna odsłona doskonale wszystkim znanego systemu operacyjnego Windows. Kolejna odsłona potocznie zwanej „Windy” oznaczona jako Windows 11 wprowadza wraz ze swoją premierą liczne zmiany, o których warto wiedzieć. Zapoznanie się z tymi szczegółami pozwoli na podjęcie decyzji o ewentualnej aktualizacji.

Jakie zmiany?

Najłatwiejszą do zauważenia gołym okiem różnicą jest modernizacja interfejsu graficznego. Firma z Redmond tchnęła w szatę graficzną nieco lekkości. Przebudowa przeniosła ikony paska zadań na jego środek. Razem z ikoną przedstawiającą logo Windows swoje miejsce zmienił również panel startowy, który po wywołaniu wyświetlany jest nad wcześniej wspomnianymi ikonami. Wszelkie otwarte okna, alerty ekranowe, czy inne wysuwane panele otrzymały zaokrąglone rogi, co zdecydowanie zmniejsza poczucie toporności systemu. Dzięki takiemu zabiegowi oczom użytkownika ukazuje się niezwykle dobrze prezentujący się interfejs systemowy. To jednak nie wszystko. Zmianom uległ również wygląd okna ustawień. W nim także znajdziemy więcej zaokrąglonych rogów, prosty schemat rozmieszczenia poszczególnych sekcji oraz przyjemne dla oka rozmycie tła. To zdecydowanie duży plus w porównaniu z interfejsem znanym z wcześniejszej odsłony systemu.

windows 11

System Windows 11 prezentuje swoim nowym użytkownikom również wiele przydatnych funkcji. Nowy tryb przełączania się między pulpitami, czy usprawniony system rozmieszczania okien, wpływają bardzo korzystnie na ergonomię pracy. Poprawiony tryb dotykowy lepiej rozpoznaje środowisko, w jakim pracuje urządzenie, dzięki czemu obraz oraz funkcje systemowe są lepiej dostosowywane. Widgety systemowe oraz nowe kompozycje systemu pozwalają użytkownikowi na pełne spersonalizowanie swojego urządzenia, oraz otrzymywanie dokładnie takich powiadomień, jakich sobie życzy. Obiecywanym zmianom poddany został również sklep systemowy MS Store. Szata graficzna, podobnie jak cała reszta systemu, została przemodelowana, a nową funkcjonalnością sklepu będzie możliwość subskrypcji. Dotychczas Microsoft oferował jedynie możliwość kupna gier oraz oprogramowania.

Jedną z bardziej wyczekiwanych przez użytkowników nowinek, było wprowadzenie możliwości otwierania na komputerze z Windowsem aplikacji pochodzących z urządzeń mobilnych opartych na Androidzie. Tryb ten jest odpowiednio zoptymalizowany do możliwości komputera, dzięki czemu obsługa aplikacji znanych ze smartfonów, czy tabletów nie stwarza żadnych problemów. Urządzenia wyposażone w nowy system Windows 11 już teraz możesz kupić w sklepie Computerowiec.

Utrzymując tematykę nowych funkcjonalności, należy wspomnieć o aplikacji MS Teams. W najnowszym wydaniu systemu operacyjnego MS Teams jest aplikacją wbudowaną. W ten sposób popularny do tej pory Skype zostaje odsunięty na dalszy plan. Bez dwóch zdań jednym z bodźców do podjęcia takich kroków jest znacznie oraz stale zwiększająca się popularność MS Teams. W momentach nauczania zdalnego, czy pracy w domu był to jeden z najpopularniejszych komunikatorów.

Najnowsza odsłona oprogramowania od Microsoft przynosi również spore usprawnienia działania. Dzięki wprowadzeniu DirectStorage oraz Auto HDR gry powinny wczytywać się szybciej, niż do tej pory.

Wprowadzenie Dynamic Refresh Rate pozwoli laptopom z zainstalowanym Windows 11 wydłużyć czas pracy na baterii. Funkcja ta polega na dostosowywaniu odświeżania ekranu w zależności od wyświetlanych treści. W momentach, gdy pełne możliwości matrycy nie są niezbędne, Dynamic Refresh Rate zmniejsza częstotliwość, co znacznie obniża zużycie energii.

Aktualizując swój system, dostaniemy oprogramowanie z usprawnionym jądrem systemu. Ten zabieg skutkuje lepszym zarządzaniem pamięcią operacyjną, usprawnionym przydzielaniem zasobów sprzętowych, czy szybszym wzbudzaniem uśpionego urządzenia. Usprawnienia będą najbardziej odczuwalne w urządzeniach wyposażonych w procesory oparte o nowe technologie. Kończąc temat modernizacji tzw. wnętrza systemu, niewidocznego dla oka, warto wspomnieć również o licznych poprawach zabezpieczeń, które utrudniają ataki hakerskie oraz przedostawanie się złośliwego oprogramowania.

Czy warto zaktualizować swój system?

Jeśli urządzenie spełnia wszystkie wymagania systemowe, które można sprawdzić na oficjalnej stronie Microsoft, to zdecydowanie warto zdecydować się aktualizację. Poprawiony interfejs, więcej przydatnych funkcjonalności, zwiększona optymalizacja oraz lepsze zabezpieczenia to ogromne zalety.