Podstawowe złącza w komputerach i serwerach

Podstawowe złącza w komputerach i serwerach

Komputery i serwery wyposażone są w różnego typu złącza. To element elektromechaniczny, który pełni bardzo ważną funkcję w przypadku sprzętu komputerowego. Dzięki niemu możliwe jest powstanie połączenia elektrycznego pomiędzy stacją główną oraz zewnętrznymi sprzętami, które wspólnie tworzą obwód. Złącza mają różne kształty i zastosowanie oraz dedykowane są różnego rodzaju sprzętom. Za ich pomocą możliwe jest podłączenie do komputera lub serwera takich urządzeń jak myszki, klawiatury, kamery, drukarki, dodatkowe monitory i wiele więcej. W tym tekście postaramy się przybliżyć, czym charakteryzuje się dane złącze oraz do czego służy. Zapraszamy do lektury.

widok złączy z boku laptopa

Dlaczego złącza w komputerach i serwerach są tak ważne?

Złącza i gniazda w serwerach i komputerach są bardzo ważne, ponieważ pełnią kluczowe funkcje w ich sprawnym działaniu. Bez nich nie byłoby możliwe połączenie ze sobą więcej niż jednego urządzenia. Złącza i gniazda umożliwiają również podłączenie do komputera lub serwera zewnętrznych urządzeń, dzięki czemu znacznie zwiększają ich możliwości lub nawet są w stanie zmienić ich przeznaczenie (w zależności od potrzeb użytkownika). Zewnętrzne urządzenia, w tym dyski, pady i klawiatury, wykorzystywane są nie tylko podczas pracy biurowej, ale też służą rozrywce.

Wybierając sprzęt dla siebie każdorazowo należy sprawdzić, w ile złączy jest wyposażony i czy spełniają one nasze oczekiwania. Ich liczba może się różnić w zależności od modelu komputera lub serwera, a także od producenta. Co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe złącza, które montuje się bezpośrednio na płycie głównej lub zewnętrznie na przednim panelu. Współczesne sprzęty wyposażone są często w kilka lub nawet kilkanaście złączy, które mogą być wykorzystywane w tym samym czasie lub niezależnie. Jakie to złącza?

Lista podstawowych złączy w komputerach i serwerach

Poniżej przedstawiamy podstawową listę złączy, które występują w komputerach i serwerach. Warto znać ich znaczenie i funkcjonalność, by móc prawidłowo dopasować ten element wyposażenia do swoich potrzeb i możliwości sprzętowych.

COM - to port szeregowy, który nazywany jest również RS232. Ma charakterystyczne wejście i za jego pomocą można podłączyć do komputera między innymi modem lub mysz. To złącze, które coraz rzadziej wykorzystywane jest przy produkcji nowoczesnych komputerów osobistych i było bardzo eksploatowane w czasach, gdy porty USB nie były jeszcze tak znane i powszechnie używane. Złącze to może być pomocne przy podłączaniu akcesoriów (chociaż nie jest to zwykle pierwszy wybór), stosujemy je za to często w użyciu profesjonalnym np. w urządzeniach przemysłowych oraz routerach, gdzie pełni funkcję portu komunikacyjnego.

VGA - to analogowe złącze, które oznacza się także jako D-SUB. Złącze VGA wykorzystywane jest do podłączenia zewnętrznego monitora, stosowane jest zarówno w laptopach, stacjach roboczych, jak i serwerach. Maksymalna rozdzielczość obrazu uzyskana przez podłączenie do tego złącza analogowego to 2048 × 1536 px. Jest to rozwiązanie wystarczająco efektywne dla większości serwerów.

Złącze VGA na białym tle

HDMI - to obecnie najpopularniejsze złącze cyfrowe, które skutecznie wypiera z rynku VGA. HDMI odpowiada za przesyłanie wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Montowane jest w komputerach, konsolach do gier i telewizorach. Za jego pomocą możliwe jest również połączenie ze sobą różnych urządzeń. Złącze HDMI można znaleźć między innymi w wydajnych kartach graficznych lub płytach głównych. Bardzo rzadko stosowane jest w serwerach.

Sloty PCI/PCI-E - złącza te pozwalają na przesyłanie informacji z dużą prędkością. Wykorzystuje się je między innymi do instalacji rozszerzeń na płycie głównej. Slot PCI-E jest nowszy i stopniowo wypiera z rynku PCI. W dostępnych na rynku komputerach wciąż jednak możemy znaleźć tę starszą wersję. Sloty te wykorzystywane są między innymi w kartach sieciowych, kartach światłowodowych czy kontrolerach RAID. Mogą być wykorzystywane również do podłączenia szybkich nośników SSD przy użyciu dodatkowych adapterów.

Zbliżenie na sloty PCI Express na płycie głównej

Zdalne zarządzanie iDRAC - ten kontroler jest instalowany w niektórych serwerach Dell. Służy do kontrolowania pracy serwera, pozwala na podgląd parametrów takich jak: stan dysku, prędkość wentylatorów, stan macierzy RAID, czy poszczególnych napięć na płycie głównej. W wersji iDRAC Enteprise kontroler umożliwia zdalne zarządzanie serwerem, np. instalację systemu w taki sposób, jak gdyby użytkownik znajdował się w pobliżu serwera - poprzez zarządzanie przez stronę WWW.

ILO - rozwiązanie to wykorzystywane jest w serwerach marki HP i służy do zdalnego połączenia z serwerem. Można dzięki niemu sprawdzić, co wyświetla serwer, a także poruszać kursorem myszki, czy też pisać na klawiaturze. W serwerach marki HP stosowane jest dedykowane złącze ILO na kabel z wtyczką RJ-45. Na tym kontrolerze zapisywane są również LOGI, czyli informacje o czynnościach wykonywanych na serwerze oraz ewentualnych błędach i awariach. Wersja ILO Advanced użytkownik może zdalnie konfigurować serwer za pomocą obrazu z poziomu przeglądarki WWW.

IMM – jest to kontroler tego samego typu jak iDRAC czy ILO, dedykowany serwerom IBM. Tak samo, jak w przypadku kontrolerów HP i Dell, wersja zaawansowana umożliwiająca zdalną konfigurację serwera wymaga wykupienia dodatkowej licencji.

Czytnik kart SD - to gniazdo, które umożliwia urządzeniu odczytywanie danych zapisanych na karcie SD po wcześniejszym włożeniu karty w dedykowany port w obudowie komputera lub serwera oraz na płycie głównej. Wyróżniamy pojedynczy i podwójny czytnik kart. W serwerach czytniki służą również do bootowania systemu (najczęściej wirtualizatora – systemu, na którym instaluje się inne systemy).

Karta pamięci obok czytnika kart w laptopie

USB - złącze USB służy do podłączania do komputera lub serwera zewnętrznych urządzeń i akcesoriów. Można do nich zaliczyć między innymi klawiaturę, myszkę, pendrive, dysk zewnętrzny czy drukarkę. W komputerach i serwerach możemy wyróżnić złącza USB typu A, B i C, które charakteryzują się różnymi prędkościami.

Kobieta podłączająca pamięć USB do laptopa

RJ-45 - gniazdo to służy do połączenia komputera lub serwera z siecią LAN za pomocą kabla Ethernet, a także do tworzenia sieci komputerowych. Można je znaleźć zarówno w stacjach roboczych, komputerach PC, laptopach, jak i w serwerach. Wyróżniamy trzy klasy skrętki (RJ-45):

- klasa D - protokoły z dużą szybkością bitową np. FastEthernet 100Base-TX, GigabitEthernet 1000Base-T.

- klasa E - protokoły z bardzo dużą szybkością bitową, np. ATM622, GigabitEthernet 1000Base-T.

oraz

- klasa Ea – protokoły z bardzo dużą szybkością bitową, GigabitEthernet, 10-GigabitEthernet 10GBase-T.

Niebieski kabel Ethernet RJ45 na białym tle

DVI - to złącze wideo, które podobnie jak HDMI należy do najpopularniejszych cyfrowych złączy. Za jego pomocą możliwe jest przesyłanie sygnału analogowego i cyfrowego. Przy użyciu przejściówek złącze DVI pozwala na połączenie ze sobą urządzeń z wejściami analogowymi i cyfrowymi, co jest jego dodatkowym atutem. Za pośrednictwem tego złącza można przesłać obraz o rozdzielczości 2560 × 1600 px (WQXGA) i odświeżaniu 60 Hz lub 1920 × 1080 px (Full HD) z odświeżaniem 144 Hz – pod warunkiem, że korzystamy z wersji Dual Link.

Wtyczka DVI na białym tle