Który kontroler RAID wybrać przy zakupie serwera? Programowy czy sprzętowy?

Który kontroler RAID wybrać przy zakupie serwera? Programowy czy sprzętowy?

Który kontroler RAID wybrać przy zakupie serwera? Programowy czy sprzętowy?

Zanim ustalimy, który kontroler RAID należy wybrać przy zakupie serwera, warto trochę więcej napisać o samym kontrolerze. Czym on jest i za co odpowiada w komputerze? Skrót RAID pochodzi od angielskich słów Redundand Array of Independents Disks. W skrócie kontroler RAID odpowiada za połączenie dwóch lub więcej dysków twardów w jedną macierz. W ten sposób zapewniona jej jest większa funkcjonalność, ponieważ po połączeniu dyski twarde łącznie są bardziej wydajne, niż suma wydajności pojedynczych dysków. Kontrolery RAID stosuje się na szerszą skalę przede wszystkim w serwerach.

Wśród korzyści związanych z wykorzystywaniem macierzy RAID, znajdują się między innymi:
- zwiększona odporność na awarie serwerów;
- zwiększenie prędkości i optymalizacja transmisji macierzy w porównaniu z osiągami pojedynczych dysków;&
- pamięć widoczna jest jako jedno urządzenie, co ułatwia kontrolę nad nią.

Podstawowy podział kontrolerów RAID obejmuje programowe i sprzętowe. Czym się różnią i który z nich jest bardziej wydajny?

Fot: Kontroler sprzętowy IBM1015

Charakterystyka kontrolera RAID sprzętowego

Kontroler sprzętowy (z ang. hardware) to rozwiązanie, które można wykorzystywać pojedynczo lub w zestawach. Wykorzystanie kontrolera RAID wpływa przede wszystkim na odciążenie głównego procesora w komputerze, czyli GPU. Dlatego, że za obliczanie sum kontrolnym odpowiada wówczas procesor kontrolera sprzętowego. System ten jest kompatybilny również z mniej popularnymi systemami operacyjnymi i pozwala na uruchomienie całego systemu bezpośrednio z macierzy sprzętowej. W przypadku kontrolera RAID sprzętowego zapisywanie danych odbywa się na nietypowy sposób. To jedna z wad tego rozwiązania, ponieważ wpływa na brak możliwości odzyskania danych w przypadku wystąpienia awarii serwera. To podstawowa charakterystyka macierzy hardware. Jakie cechy charakterystyczne ma wersja sprzętowa?

Fot: Kontroler sprzętowy h730

Charakterystyka kontrolera RAID programowego

Alternatywą do kontrolera RAID sprzętowego jest wersja programowa, czyli software’owa. W jej przypadku użytkownicy powinni liczyć się z mniejszą wydajnością serwera, ze względu na większe obciążenie procesora komputera, czyli CPU. O ile w przypadku kontrolera sprzętowego jego procesor odpowiadał za obliczanie sum kontrolnych, tak w wersji programowej odpowiada za to bezpośrednio jednostka centralna. W tym rozwiązaniu do włączenia systemu trzeba wykorzystywać zewnętrzny nośnik, ponieważ partycja startowa musi znajdować się poza macierzą. To kolejna różnica. Kontroler programowy jest również mniej kompatybilny z mało popularnymi systemami, dzięki czemu jego wykorzystywanie może wiązać się z instalacją zewnętrznego oprogramowania dla danego systemu. Użytkownicy zwracają również uwagę na prosty zapis danych, dzięki czemu można z nich korzystać również po podłączeniu macierzy dysków do niezależnego systemu. Kontroler software’owy pozwala również na łączenie różnych interfejsów w jednej macierzy, w tym między innymi USB, SATA, SCSI i ATA. To podstawowa charakterystyka tego rozwiązania. Na rynku znajdziecie również kontrolery RAID, w których zastosowano obydwie metody konstrukcji kontrolerów.

Czy kontroler RAID to to samo co kopia zapasowa?

Wiele osób zadaje pytanie, czy kontroler RAID i nadmiarowa macierz może pełnić rolę kopii zapasowej? Oczywiście, że nie. Nie jest to rozwiązanie, które umożliwia pełny zrzut zapisanych danych w określonym czasie i nie można już ich dalej zmieniać. W przypadku macierzy z kontrolerami RAID, zapewniają one kopiowanie danych, jednak nie umożliwiają przywrócenia ich zapisów z przeszłości. W związku z tym nie mogą być rozpatrywane w serwerach i komputerach jako kopie zapasowe i takie nazewnictwo jest błędne.

Który z nich jest lepszy?

Osoby, które kupują serwer, powinny dokładnie zastanowić się nad tym jaki sprzęt wybrać. Jednym z kluczowych czynników wyboru powinien być rodzaj kontrolera RAID, który wykorzystano w produkcji serwera. Krótkie porównanie wskazuje na to, że zdecydowanie lepszym wyborem dla użytkowników są serwery z kontrolerami RAID sprzętowymi. Są one bardziej wydajne od programowych odpowiedników, ponieważ nie obciążają tak procesora komputera lub serwera. Kolejną cechą, gdzie widać wyższość kontrolerów hardware’owych, jest możliwość bezpośredniego uruchomienia systemu z macierzy dyskowej. Jest to możliwe, dzięki przezroczystości macierzy dla używanego systemu operacyjnego. Takiej możliwości brakuje w przypadku kontrolera RAID programowego.

Fot: Kontroler sprzętowy P12

Kolejnym atutem, który przemawia za kontrolerem RAID sprzętowym, jest jego większa kompatybilność nawet z mało popularnymi systemami operacyjnymi. Dzięki temu automatycznie zwiększa się skala ich wykorzystania na co dzień w serwerach. Wydaje się, że jedyną cechą, gdzie widać przewagę rozwiązania programowego, jest bardziej czytelny sposób zapisywania danych, które można odtworzyć w przypadku awarii. Niestety takiej możliwości nie ma w przypadku kontrolera RAID sprzętowego, ale nie może to wpłynąć znacząco na finalne porównanie. W codziennym użytkowaniu w serwerach dużo lepiej sprawdzają się kontrolery sprzętowe, dlatego warto kierować się tym w procesie zakupowym.