Do czego służą switche, routery, access pointy, firewalle?

Do czego służą switche, routery, access pointy, firewalle?

Sieci komputerowe mogą tworzyć zaawansowane systemy i konfiguracje. Osoby, które zainteresują się tematem mają do czynienia ze specjalistyczną nomenklaturą, z którą warto bliżej się zapoznać. Takie pojęcia jak routery, switche, access pointy i firewalle bardzo często pojawiają się na fachowych portalach i nie tylko. W tym tekście przygotowaliśmy Wam zbiór podstawowych informacji na temat tego, czym są dane rozwiązania oraz do czego służą. Wspomnimy również o zasilaniu POE i POE+. Zapraszamy do lektury.

Czym są switche i do czego służą?

wifi-internet-connection-perforated-paper-Z2S5G3E.jpg

Switch to branżowa nazwa dla przełącznika sieciowego. Wykorzystywany jest on wówczas, gdy dana sieć obejmuje większą liczbę urządzeń i dla prawidłowego jej funkcjonowania, niezbędne jest skorzystanie z bardziej rozbudowanych rozwiązań niż popularne routery. To właśnie switche wówczas je zastępują. W dokładnym tłumaczeniu, przełącznik sieciowy switch to urządzenie, które odpowiada za ruch pakietów danych w sieci lokalnej. Przekładając to na prosty język, switche odpowiadają za przekazywanie informacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami w sieci, które mogą się wzajemnie komunikować.

Jak działa przełącznik sieciowy? Switche posiadają wbudowane tablice adresów MAC. Dzięki nim są w stanie przypisać komputer do danego portu internetowego i poprawnie zarządzać przepływem pakietów danych pomiędzy poszczególnymi komputerami w sieci. Atutem przełączników sieciowych jest to, że z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w sieciach domowych oraz w firmach, dzięki czemu ułatwiają komunikację pomiędzy pracownikami i wpływają na efektywność pracy. Warto z nich skorzystać wtedy, gdy chcemy stworzyć bardziej wydajne sieci komputerowe, gdzie zwykłe routery przestają wystarczać.

Czym są routery i do czego służą?

Router to urządzenie, które większość z nas posiada w domu. Jest ono odpowiedzialne za odbiór sygnału internetowego, a następnie rozdzielenie go w ramach określonej sieci użytkowników, na przykład na kilka komputerów w domu lub w firmie. Doskonale sprawdza się w mało rozbudowanych sieciach, które nie wymagają zaawansowanych i wydajnych urządzeń wspomagających. Routery umożliwiają połączenie z internetem kilku komputerów lub urządzeń w jednym czasie. To bardzo wydajne i skuteczne sprzęty.

Dzięki routerom możliwe jest zbudowanie funkcjonalnej sieci bezprzewodowej w domu lub w małej organizacji. Wiele z modeli oferuje również opcję nadawania różnego numeru IP każdemu urządzeniu w sieci. Z sygnału rozdzielonego przez Router korzysta się za pomocą modułu Wi-Fi w sposób bezprzewodowy. Do sieci mogą podłączać się komputery, urządzenia mobilne, drukarki, a także telewizory z modułem SMART i urządzenia wchodzące w skład systemów bezpieczeństwa. W przypadku bardziej rozbudowanych sieci, routery powinny być zastępowane przez switche.

Czym są Access Pointy i do czego służą?

Access Pointy to tzw. punkty dostępowe. Jest to urządzenie, które odpowiada za zapewnienie dostępu do sieci internetowej urządzeniom, które znajdują się w zasięgu jego działania. Celem wykorzystywania Access Pointów jest między innymi połączenie lokalnej sieci bezprzewodowej (WLAN) z lokalną siecią (LAN). W związku z tym popularne Access Pointy mają w składzie minimum dwa interfejsy sieciowe. Niektóre urządzenia mogą mieć również dedykowany port USB, za pomocą którego można nadawać dostęp do sieci również urządzeniom zewnętrznym, w tym kserokopiarkom i drukarkom.

Jak działają punkty dostępowe? Do punktu dostępowego podłącza się kabel sieciowy Ethernet, dzięki czemu urządzenie to wchodzi w skład sieci lokalnej. Następnie do punktu dostępowego można połączyć kilka urządzeń. Może to odbywać się za pośrednictwem kabla sieciowego lub sieci bezprzewodowej. W tym ostatnim przypadku Access Point powinien posiadać również funkcje klasycznego routera. W ten sposób można zaspokoić podstawowe potrzeby w sieci domowej lub małej sieci firmowej.

Czym są firewalle i do czego służą?

devastated-female-hacker-after-trying-to-hack-a-fi-ZUJQD9E.jpg

Nazwa firewall odnosi się do zapory sieciowej. Jest to jeden ze sposobów, dzięki któremu można zabezpieczyć komputery lub serwery przed atakami cyberpiratów z zewnątrz. Firewalle odpowiadają za filtrowanie ruchu przychodzącego do naszych komputerów oraz weryfikują bezpieczeństwo takich połączeń. Dzięki temu są w stanie wyłapać wszelkiego rodzaju zagrożenia i nie pozwalają na nawiązanie podejrzanych połączeń z komputerem lub routerem.

Zadaniem firewalla jest odczytywanie przychodzących danych i selekcja tych, które wydają się podejrzane. Następnie użytkownicy sami mogą zdecydować o tym, czy na dane połączenie wyrażą zgodę, czy jednak je odrzucą. To skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka korzystania z komputerów w sieci oraz ryzyka utraty wrażliwych danych. W związku z tym warto pomyśleć o implementacji skutecznych firewalli na swoich urządzeniach oraz w swojej sieci lokalnej.

Zasilanie POE oraz POE+ - czym one są?

Zasilanie POE, czyli Power over Ethernet to kolejny z terminów, które możecie spotkać w trakcie przeglądania pism branżowych lub portali poświęconych tematyce sieci komputerowych. Czym właściwie jest takie zasilanie? POE to jedna z funkcji sieciowych, dzięki którym możliwe jest dostarczanie przez kable Ethernet zasilania do urządzeń w sieci w ramach transmisji danych. Sprzęty współpracujące z POE można klasyfikować jako urządzenia zasilane, urządzenia zasilające, a niektóre z nich mogą zaliczać się do obu z tych grup. Funkcja POE jest bardzo przydatna w sytuacjach, gdzie instalacja klasycznych linii zasilania jest mało opłacalna lub nawet niemożliwa. Opcja ta jest również okazją do zmniejszenia liczby niezbędnych w danym pomieszczeniu lub w sieci kabli.

Zasilanie POE+ jest ulepszoną wersją podstawowej technologii POE. Główną różnica jest fakt, że wersje ulepszone są w stanie zapewnić nawet dwa razy większą wydajność w dostawie energii po kablu Ethernet od swojej pierwotnej wersji. W przypadku POE+ możemy mówić o zasilaniu do 30 watów na jeden porta, a klasyczne urządzenia POE są w stanie dostarczać do 15,4 wata na jeden port.