SERWERY PLIKÓW NAS - NOWOCZESNE PRZECHOWYWANIE PLIKÓW

SERWERY PLIKÓW NAS - NOWOCZESNE PRZECHOWYWANIE PLIKÓW

Wśród zespołów do przechowywania plików można znaleźć między innymi serwery NAS. To jedne z nowoczesnych rozwiązań, na które coraz chętniej decydują się przedstawiciele biznesu oraz wymagający użytkownicy indywidualni. W tym tekście przybliżymy, czym są serwery NAS oraz jakie modele można znaleźć na rynku. Główny podział klasyfikuje je na te wolnostojące oraz do zabudowy w szafie. Zapraszamy do lektury.

switchbox

Czym jest serwer NAS i do czego służy?

Serwer NAS to sieciowa pamięć masowa, a skrót powstał od angielskich słów Network Attached Storage. Jest to nic innego jak prosty komputer, który posiada zdolność do magazynowania, a następnie udostępniania dużych ilości danych. Podstawowym elementem budowy serwera NAS jest wydajny dysk twardy. Towarzyszy mu moduł pamięci. Najczęściej zestaw zawiera do czterech dysków. Serwery NAS dostępne są w wersji wolnostojącej lub w zabudowie do szafy RACK i należą do profesjonalnych i bardzo wydajnych rozwiązań dla najbardziej wymagających użytkowników. Duże serwery mieszczą nawet po kilkadziesiąt dysków twardych oraz odpowiednio więcej pamięci. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zapobieganie awariom i ich negatywnym skutkom, a także tworzenie kopii zapasowych lub wymiana pojedynczych dysków w razie potrzeby.

Serwery plików NAS doskonale sprawdzają się w użytku domowym. Tam pełnią zazwyczaj rolę głównego magazynu multimediów domowników. Warto zwrócić uwagę na pojemność serwerów NAS. W zależności od skali ich rozbudowy może ona wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu terabajtów. W sieci domowej dostęp do plików na NAS możliwy jest przez Wi-Fi lub za pośrednictwem kabla ethernet. Jeżeli w NAS skorzysta się z serwera plików FTP, to można umożliwić dostęp do wybranych plików lub całości zbioru osobom spoza sieci lokalnej. Ta cecha serwera bardzo chętnie wykorzystywana jest w firmach w sytuacjach, gdy dostęp do plików mają mieć osoby pracujące w różnych lokalizacjach, na przykład w modelu zdalnym lub też w różnych placówkach firmy.

Gdzie doskonale sprawdzą się serwery NAS?

Serwery NAS to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dysponuje się dużą ilością danych, a przechowywane pliki powinny być dostępne w określonym przedziale czasu. Tę funkcjonalność często wykorzystuje się do magazynowania i udostępniania nagrań z monitoringu, zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

serwer w czarnej obudowie na białym tle

Serwery NAS w wersji wolnostojącej

Podstawowe wersje serwerów NAS to modele w formie wolnostojącej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to serwer wolnostojący, który nie jest przygotowany do zabudowy. Modele te są zazwyczaj mniej wydajne, ponieważ można w nich zamontować mniejszą liczbę dysków twardych i modułów pamięci. Jest to jednak zupełnie wystarczające do codziennego użytku w warunkach domowych lub w firmach, gdzie liczba gromadzonych danych nie jest ogromna. Serwery NAS wolnostojące dostępne są najczęściej w wersjach 2- i 4-zatokowych. Czym się różnią? Liczba zatok w nazewnictwie serwera to nic innego, jak wnęki na dyski twarde. Im jest ich więcej, tym więcej dysków twardych można zamontować w serwerze i tym samym zwiększyć jego wydajność.

Wśród popularnych serwerów 2-zatokowych znajdują się między innymi produkty od firmy QNAP, w tym modele takie jak: TS-231P czy TS-431P2 oraz serwery plików marki ASUSTOR AS6102T w wersji na 2 lub 4 dyski. To tylko przykłady, a na rynku można znaleźć dużo serwerów 2-zatokowych, które przygotowane są do pracy w warunkach domowych lub biznesowych. Przed ich zakupem warto sprawdzić dokładnie parametry techniczne poszczególnych modeli oraz pasujące do serwera dyski twarde. Sprzęt ten sprzedawany jest zazwyczaj bez tego wyposażenia. Serwery NAS 4-zatokowe są bardziej wydajne i spełniają oczekiwania bardziej wymagających klientów firmowych i prywatnych. Ich konstrukcja pozwala na dołączenie 4 wydajnych dysków twardych. Wśród popularnych modeli znajdują się między innymi QNAP TVS-471, TVS-473 i TBS-453A. Z powodzeniem zaspokoją one potrzeby firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Wśród zaawansowanych funkcji serwerów można znaleźć między innymi prywatną chmurę, gdzie umieszczane są i przechowywane pliki. Chmura umożliwia także synchronizację plików, czy też tworzenie kopii zapasowych opartych na migawkach. Wśród parametrów technicznych bardzo ważne są również prędkość odczytu i zapisu (powinny przekraczać 100 Mb/s) oraz pamięć RAM serwera. Nowoczesne serwery posiadają również dedykowane wsparcie DLNA, dzięki czemu można korzystać z aplikacji do zarządzania filmami i zdjęciami. Serwery NAS doskonale sprawdzają się jako prywatna chmura. Opcje 4-zatokowe pozwalają na pełne szyfrowanie wiadomości i osiągają prędkość przesyłu danych nawet do 2300 Mb/s. Mogą obsługiwać maszyny wirtualne, które oparte są na takich systemach operacyjnych jak Windows/Android/Linux.

dyski twarde serwera RACK

Serwery NAS do zabudowy w szafach RACK

Użytkownicy poszukujący profesjonalnych i najbardziej wydajnych serwerów, powinni zwrócić uwagę na NAS do zabudowy w szafach RACK. To profesjonalny sprzęt, który stosowany jest przez najbardziej wymagające i rozbudowane organizacje. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z centrami obliczeniowymi. Atutem serwerów NAS typu RACK jest to, że można jest swobodnie rozbudowywać. Z powodzeniem mogą posiadać wbudowanych nawet kilkadziesiąt dysków twardych i modułów pamięci, dzięki czemu ich możliwości są nieporównywalnie większe, niż w przypadku serwerów w wersji wolnostojącej. Nazwa modeli RACK wzięła się od charakterystycznej obudowy tego sprzętu i nawiązuje ona do specjalistycznych szaf wykorzystywanych w montażu serwerów.

Serwery tego typu bardzo często są wykorzystywane przez centra obliczeniowe lub rozbudowane serwisy internetowe. Serwery NAS RACK pomagają w kompresji i rozmieszczeniu plików w celu ich optymalnego przechowywania. Ponadto zapewniają zwiększone bezpieczeństwo i szybkość działania sprzętu. Jednocześnie ceny tych serwerów są dużo wyższe, niż w przypadku najprostszych rozwiązań. Ciekawym przykładem takiego modelu może być NAS QNAP TS-412U. Jego protokoły sieciowe gwarantują komunikację z powszechnie stosowanymi systemami operacyjnymi. Serwer ten może być jednocześnie stacją pobierającą i fotograficzną, a także magazynem baz danych, czy dyskiem sieciowym. To tylko niektóre z jego atutów. Standardowo modele typu RACK są bardziej wydajne od wersji wolnostojących i dają większe możliwości użytkownikom. To sprawia, że warto zastanowić się nad ich zakupem.