SERWERY TOWER, RACK, BLADE, MACIERZE - CHARAKTERYSTYKA I RÓŻNICE

SERWERY TOWER, RACK, BLADE, MACIERZE - CHARAKTERYSTYKA I RÓŻNICE

Wielu z Was może zastanawiać się, jaki serwer wybrać do użytku domowego lub do swojej firmy. Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejszy wybór, ponieważ w dużej mierze zależy od niego bezpieczeństwo Twoich danych oraz sprawność działania firmy. Przed finalną decyzją warto zapoznać się z tym, co do zaoferowania ma dla Was rynek. Wśród popularnych wyborów klientów są serwery w wersji Tower, Rack, Blade oraz macierze. W tym tekście przedstawimy czym charakteryzuje się każdy z nich oraz jakie widzimy różnice. Zapraszamy do lektury.

Serwery typu Tower – charakterystyka

Ich cechą charakterystyczną jest rozmiar – serwery Tower występują w wersji Big Tower oraz w wersji nieróżniącej się od zwykłego komputera PC – Mini Tower. Wersja Mini Tower z powodzeniem sprawdzi się w domu i biurze ze względu na swój rozmiar i cichą pracę. Wersja Big Tower wymaga więcej przestrzeni, ponieważ jego praca jest dość głośna. Serwer w wersji Tower to sprzęt wolnostojący a zewnętrzne moduły serwera są ustawiane obok siebie. W każdym serwerze znajdują się niezbędne elementy konstrukcyjne: procesor, płyta główna, dysk twardy, zasilacz ( profesjonalne serwery typu Big tower mają dwa zasilacze oraz dyski montowane w ramkach ) oraz sprzętowy kontroler RAID. Serwery typu Tower należą do bardzo wydajnych i z powodzeniem mogą wykonywać wiele funkcji, których nie posiadają komputery PC.

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na parametry techniczne danego serwera. Dobrej jakości serwery Tower są w stanie zapewnić wysokie osiągi pracy oraz bezpieczeństwo nieprzerwanej pracy przez długi okres. To bardzo istotna cecha dla serwerów, zarówno domowych oraz firmowych. Ponadto pozwalają one na konfigurację nowoczesnych i wydajnych podzespołów. Serwery tego typu można również rozbudowywać o dodatkową pamięć RAM lub też dodatkowe dyski twardy czy kontrolery.

serwer Dell w czarnej obudowie na białym tle

Serwery typu Rack - opis

Serwery Rack to bardzo wydajny sprzęt, który z powodzeniem może być wykorzystywany w dużych firmach. Atutem tych serwerów jest możliwość rozbudowywania ich nawet do kilkudziesięciu dysków twardych, kilku procesorów i dużej pojemności pamięci RAM, dzięki czemu mają dużą moc obliczeniową. Serwery te charakteryzują się również tym, że do ich montażu wykorzystywane są szafy Rack, które ze względu na swój rozmiar powinny być ustawione w osobnym pomieszczeniu. W szafach montuje się serwery na specjalnych szynach Rack. Takie rozwiązanie umożliwia montaż nawet 42 serwerów o rozmiarze 1U. Szafy typu Rack dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez trudu można dobrać model pasujący do liczby używanych serwerów.

Kolejną cechą charakterystyczną serwerów Rack jest to, że kilka serwerów łączy się w nich w nich w jeden zespół. Do tego niezbędna jest instalacja systemu chłodzenia, który zapewni odpowiednią temperaturę serwera oraz zminimalizuje ryzyko jego przegrzania. Modele serwerów Rack są bardzo wydajne i stają się jednym z pierwszych wyborów w przypadku bardziej wymagających klientów. Dużym atutem tego rozwiązania jest umieszczenie dużej mocy na małym metrażu.

dyski twarde serwera RACK

Serwery Blade - czym się charakteryzują?

Serwery Blade zwane są również kasetowymi. To nowoczesne i wydajne rozwiązanie, gdzie w jednej obudowie umieszcza się nawet kilka serwerów. Dzięki temu sprzęt ogranicza zużywanie energii elektrycznej oraz zajmuje mniej miejsca. Na tego typu serwery często decydują się osoby, o ograniczonej przestrzeni na sprzęt i jednocześnie dużych potrzebach w zakresie przechowywania danych i mocy obliczeniowej. Serwery Blade mają zastosowanie w większych firmach lub korporacjach. Do jednej Chasiss (obudowy) możemy włożyć kilkanaście serwerów i zarządzać nimi lokalnie lub zdalnie za pomocą jednego komputera. Jest to bardzo wygodne i ergonomiczne rozwiązanie dla administratorów. Obudowa na serwery kasetowe posiada kilka wentylatorów oraz zasilaczy w wersji HOT SWAP z możliwością ich wymiany „na gorąco”, w czasie pracy serwera. Podobnie jest z kasetami serwera, które w razie awarii mogą być wymieniane na inne, bez konieczności wyłączania całej Chassis. Do obudowy możemy dokładać dodatkowe moduły rozszerzające jej możliwości np: switche (przełączniki sieciowe), kvm, moduły do stackingu, zarządzania i inne.

Serwery typu Blade mogą być 2 procesorowe – zajmują wtedy jedną zatokę w Chassis lub 4 procesorowe zajmujące 2 zatoki. W zależności od modelu, mogą mieć miejsce nawet na kilka dysków 2,5”. Serwery blade mają szerokie zastosowanie w codziennej pracy i spełniają potrzeby bardzo wymagających klientów. Od wcześniej wymienionych typów serwerów różnią się przede wszystkim rozmiarami, ponieważ są bardziej kompaktowe w przypadku posiadania większej ilości serwerów. Na serwerach Blade z powodzeniem można zainstalować całe środowiska operacyjne i aplikacje.

serwer Blade w centrum magazynowania danych

Macierze dyskowe

Macierze dyskowe również mogą pełnić funkcję serwera. Macierz taka składa się z od kilku do kilkuset dysków, które grupuje się następnie w grupy RAID. RAID to dedykowany kontroler, który pomaga zarządzać sprzętem zawartym w obudowie. Macierze cechują się bardzo wysoką wydajnością i należą do najbardziej pożądanych rozwiązań na rynku. Cechują się również większym kosztem zakupu. Sprawdzą się w bardziej intensywnej eksploatacji firmowej. Sama macierz dyskowa to nic innego, jak po prostu połączenie kilku dysków. W ten sposób konstruowany jest sprzęt, który ma właściwości serwera i sprawdzi się w zakresie magazynowania i przetwarzania dużej ilości danych. Szybkość i wydajność macierzy wzrasta, wraz z połączeniem ze sobą większej liczby dysków o dobrych parametrach technicznych. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako zabezpieczenie dla danych w sytuacjach, gdy boimy się ich utracenia lub utracenie mogłoby spowodować poważne szkody w działalności firmy. Dzięki nim zwiększycie szybkość i pamięć swojego zestawu. Macierze, podobnie jak serwery Blade, Tower i Rack to rozwiązanie, o których warto pomyśleć zarówno w warunkach firmowych lub biznesowych. Wybór jest kwestią indywidualną, dlatego każdorazowo warto skontaktować się w tej sprawie ze specjalistami.

specjalista IT naprawia dyski szeregowe w macierzy