Kryptowaluty - co to takiego?

Kryptowaluty - co to takiego?

Czy kryptowaluty to pieniądze przyszłości? Jedni o nich słyszeli, inni zaczęli inwestować, a jeszcze inni do dzisiaj nie wiedzą czym są kryptowaluty. Tych ostatnich jest jednak coraz mniej, ponieważ cyfrowe waluty zaczynają być szerzej opisywane nie tylko w mediach finansowych. Na czym więc polega fenomen kryptowalut? Czym one są? Jakie są ich rodzaje i jak je samodzielnie wykopywać?

Czym są kryptowaluty?

Już z samej nazwy możemy wyczytać, że jest to połączenie kryptografii i waluty, jednakże od razu należy dodać, że są to waluty specyficzne. Istnieją one bowiem w postaci cyfrowej. Kryptowaluty nie mają formy fizycznej, jednak posiadają określoną wartość. Dlatego też można je nazywać pieniędzmi cyfrowymi lub wirtualnymi. Co to w praktyce oznacza? Jeśli którykolwiek sprzedawca akceptuje transakcje w postaci kryptowalut, to można za ich pomocą nabyć towary lub usługi, w taki sam sposób, jak robi to się na co dzień.

Ponadto, mając wirtualny portfel można dokonywać przelewów określonej liczby jednostek, z jednoczesnym pominięciem banku. Warunkiem jest tutaj to, aby odbiorca transakcji również posiadał swój wirtualny portfel. W obecnych czasach jednak mało kto korzysta z kryptowalut do płacenia. Dla większości osób są to instrumenty finansowe, które mogą przynosić znaczące zyski, mimo wysokiego ryzyka inwestycji.

golden-bitcoin-cryptocurrency

Jak powstały kryptowaluty?>

Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, który uważany jest jako początek powstania waluty cyfrowej i technologii blockchain. BTC powstało w 2009 roku, a więc tuż po wybuchu wielkiego kryzysu gospodarczego, który dotknął cały świat. Konsekwencje krachu były odczuwalne w portfelach konsumentów przez kilka następnych lat. Co ciekawe, koncepcja powstania zdecentralizowanego systemu płatności powstała już w latach 90. Według informacji, jakie można znaleźć w Internecie, to jednak Hascash oraz Bit Gold były pierwszymi kryptowalutami - pojawiły się one już w 2008 roku.

Wielki krach, który dotknął miliony ludzi na świecie, mocno nadszarpnął zaufanie do banków centralnych i rządów, które były odpowiedzialne za powstanie bańki na rynku obrotu nieruchomościami, czy też późniejszy masowy dodruk pieniędzy. Odpowiedzią na takie działania był właśnie Bitcoin, czyli waluta o ograniczonej z góry podaży. Co istotne, do dzisiaj nie jest pewne, kto stworzył BTC. Odpowiada za to programista (lub grupa programistów) o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Jakie są rodzaje kryptowalut?

Bitcoin należy obecnie do najpopularniejszej i najbardziej wartościowej kryptowaluty na rynku, co potwierdza jego całkowita kapitalizacja, która w ostatnich latach wynosiła od 40 do 70% całego rynku wirtualnych pieniędzy. Uwzględniając fakt, że dzisiaj dostępnych jest kilka tysięcy kryptowalut, należy uznać to za totalną dominację BTC. W momencie, gdy Bitcoin ujrzał światło dzienne i został opublikowany jego kod źródłowy, nastąpił przełom, który zaowocował kolejnymi walutami cyfrowymi.

Pierwsze z nich były alternatywą dla Bitcoina, dlatego też zyskały miano kryptowalut alternatywnych, z angielskiego „altcoins”. W większości przypadków miały one służyć do płacenia i jednocześnie miały być szybsze, wydajniejsze oraz bardziej użyteczne. Mimo tego, że powstało tak wiele innych walut cyfrowych, żadnej z nich nie udało się jeszcze osiągnąć poziomu BTC. Obecnie innymi popularnymi wirtualnymi walutami są jeszcze ethereum (ETH), ripple (XRP) litecoin (LTC), stellar (XLM).

online-trading-crypto-currency

Jak zainwestować w kryptowaluty?

Giełdy kryptowalut to podstawowy sposób nabywania wirtualnych pieniędzy i ich sprzedawania po wyższym kursie. Najpopularniejszą giełdą jest chińska, która jest zarejestrowana na Kajmanach i nosi nazwę Binance. Kupowanie i sprzedawanie cyfrowych walut na platformie mocno przypomina obrót akcjami, więc osoby zaznajomione z tego rodzaju elektronicznym handlem nie powinny mieć problemu z jej obsługą.

Giełdy kryptowalut są pośrednikiem w zawieraniu transakcji pomiędzy dwoma uczestnikami rynku, a więc między kupującym i sprzedającym. Za taką usługę jest pobierana prowizja. Przewagą dużych giełd jak Binance jest ich płynność w porównaniu do mniejszych pośredników. Oznacza to tyle, że im więcej transakcji jest dziennie dokonywanych na tej platformie, tym łatwiej jest sprzedać lub kupić kryptowaluty. Ponadto duże giełdy są znacznie lepiej zabezpieczone.

Jak samodzielnie wykopywać kryptowaluty przy pomocy mocnych kart graficznych?

Kopanie kryptowalut, czyli mining, polega na zatwierdzaniu bloków i dołączaniu ich do już istniejącego łańcucha. Blok to miejsce, w którym następuje emisja monet i zatwierdzane są kolejne transakcje. Miningiem zajmują się tak zwani górnicy, którzy wykorzystują do tego mocne komputery, zwane również koparkami kryptowalut. Proces kopania opiera się najczęściej na algorytmie Proof-of-Work albo Proof-of-Stake. Aby wykopać nowy blok należy rozwiązać problem kryptograficzny. W przypadku BTC jest to znalezienie ciągu znaków, który spełnia równanie.

Najpopularniejszym sposobem kopania krypto jest wykorzystanie do tego celu koparek. Jest to rozwiązanie kosztowne i wymagające znajomości sprzętu. Zbudowane one są w oparciu o układy ASIC lub zestawy kart graficznych. Alternatywnym sposobem jest kopanie kryptowalut w chmurze, które polega na wynajmowaniu mocy koparek. Niestety w sieci można natknąć się najczęściej na tak zwane scamy, a więc fałszywe kopalnie. Mając mocny komputer z dobrą kartą graficzną można samodzielnie spróbować wykopywać kryptowaluty. Wystarczy do tego celu zainstalować Claymore - oprogramowanie, które wykorzystuje kartę graficzną w komputerze. Innym równie często wykorzystywanym programem jest Minergate.

Kopanie kryptowalut wymaga więc przede wszystkim nie tylko wiedzy, ale także odpowiedniego sprzętu komputerowego, który będzie w stanie generować wyższe zyski, niż choćby rachunki za zużyty do tego prąd. Należy bowiem pamiętać, że sprzęt do miningu musi pracować cały dzień, co przekłada się na znacznie wyższe zużycie energii elektrycznej.