Dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach?

Dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach?

Dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego pamięci serwerowe nie działają w komputerach i laptopach. Pamięci serwerowe są wielokrotnie bardziej wydajne niż klasyczne pamięci RAM w komputerach osobistych, dlatego ich użytkowników chciałoby zastosować w swoich stacjach komputerowych lub w laptopach. Niestety jest to niemożliwe ze względu na kilka powodów, które chcielibyśmy opisać poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czym jest pamięć serwerowa?

Zanim jednak przejdziemy do tego zagadnienia, warto zastanowić się nad tym, czym właściwie pamięć serwerowa. Docelowo spełnia ona w budowie serwera podobne zadania, jak klasyczne pamięci RAM w przypadku komputerów osobistych. Rolą tej pamięci jest przechowywanie danych, które są niezbędne do bieżącego działania sprzętu i wpływają na jego wydajność. O ile ten aspekt pamięci serwerowej z komputerową pamięcią RAM jest zbieżny, o tyle w tej pierwszej bardzo duży nacisk kładzie się również na niezawodność, nawet w modelu pracy ciągłej przez tygodnie, miesiące lub lata.

pamięć serwerowa

Atutem pamięci serwerowych jest między innymi wyposażenie ich w nowoczesną technologią ECC, której zadaniem jest wyłapywanie błędów. Dzięki temu serwer zabezpieczony jest przed utratą danych, czy też przestojami w pracy. Parametry techniczne pamięci serwerowych są bezpośrednio dostosowane do potrzeb użytkowników, dlatego na rynku znajdziemy modele zarówno do mniejszych serwerowni oraz takie, które dedykowane są bardzo rozbudowanym systemom serwerów.

Dlaczego pamięć z serwera nie zadziała w naszym komputerze?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na różne parametry techniczne pamięci serwerowych oraz klasycznych pamięci RAM do komputerów. Sprzęty te mają różne wymagania i różne potrzeby użytkowników, dlatego nie można pamięci serwerowej używać zamiennie do tej klasycznej RAM. Przede wszystkim do działania pamięci serwerowej niezbędne jest wykorzystywanie specjalistycznych płyt głównych o skomplikowanej specyfikacji technicznej, które produkowane są z myślą o serwerach i tam instalowane. Płyty główne w komputerach są zupełnie innej konstrukcji, dzięki czemu niemożliwa jest ich efektywna integracja z pamięciami serwerowymi. Powinniśmy o tym pamiętać.

pamięć z serwera nie zadziała

Serwerownie spełniają inne zadania i mają inne wymagania sprzętowe niż komputery, dlatego poszczególne podzespoły w obu rozwiązaniach znacznie się różnią. Różnice te dostrzeżemy nie tylko w budowie, ale również w możliwościach, które dana pamięć oferuje. Inne rozwiązania technologiczne wykluczają efektywne zamienianie pamięci serwerowych z pamięcią RAM do komputerów i działa to w obie strony.

Pamięć serwerowa nie pasuje do płyty głównej komputera

Pamięć serwerowa

Tak jak wspomnieliśmy, jednym z powodów, dla których pamięć serwerowa nie działa w komputerze jest jej niedopasowanie do płyty głównej. Już szybkie sprawdzenie budowy i kształtu pamięci serwerowej sprawia, że możemy nabrać wątpliwości. W popularnych pamięciach typu DDR2 widzimy inne ułożenie bocznych wcięć w porównaniu z budową pamięci RAM komputerowej. Inaczej zrobione wcięcia sprawiają, że pamięć serwerowa nawet fizycznie nie jest do włożenia w komputerze, a ewentualne modyfikacje mogą uszkodzić zarówno pamięć oraz cały sprzęt i generować duże koszty po stronie użytkownika.

Co może świadczyć o złym dopasowaniu pamięci do typu urządzenia?

Po wymianie pamięci w komputerze może dojść do sytuacji, że sprzęt się nie włącza. Bardzo często wówczas dochodzi do sytuacji, że użytkownicy zainstalowali w komputerze pamięć serwerową, nie mając nawet takiej świadomości. O ile sam proces instalacji powinien przejść bez problemu (jeżeli pamięć dopasujemy do płyty głównej), o tyle później komputer po prostu nie chce się włączyć. Powodem tego jest zastosowanie źle dobranej pamięci, która dedykowana jest serwerom. Pamięci serwerowe z korekcją błędów ECC oraz z mikroukładem typu “Buffer” dedykowane są tylko serwerom i nie można stosować ich w komputerach. Pamięci takie nazywamy rejestrowanymi, a skrót ich oznaczenia to RDIMM.

Czym kierować się przy zakupie pamięci serwerowej?

Zanim zdecydujemy się na zakup pamięci serwerowej, która spełni nasze oczekiwania, powinniśmy zapoznać się dobrze ze specyfikacją dostępnych modeli. Określmy nie tylko rodzaj pamięci, której szukamy, ale również jej pojemność oraz funkcje, które posiada (na przykład system korekcji błędów ECC). Dla działania serwera kluczowa będzie również prędkość pamięci serwerowej oraz jej niezawodność od której zależy bardzo wiele. Sprzęt ten powinien być równiez kompatybilny z innymi podzespołami serwera.

W przypadku pamięci RAM do komputerów osobistych nie potrzebujemy aż tak wydajnego sprzętu, dlatego powinno być nam łatwiej podjąć decyzję zakupową. W tym wypadku wybierzemy interesujące nas parametry i koniecznie zadbajmy o to, by nasza pamięć była przystosowana do użytkowania w komputerach i laptopach. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami, aby to sprawdzić. Warto o to zadbać, ponieważ pamięci serwerowe nie zadziałają w komputerach, a klasyczne pamięci RAM do komputerów nie mają zastosowania w serwerach.