SQL STANDARD I SQL EXPRESS – CHARAKTERYSTYKA I PODSTAWOWE RÓŻNICE

SQL STANDARD I SQL EXPRESS – CHARAKTERYSTYKA I PODSTAWOWE RÓŻNICE

SQL jako skrót brzmi dość tajemniczo dla większości dla nas, ale wtajemniczeni informatycy i nie tylko doskonale znają tę nazwę. Czym jest SQL? Jakie są różnice między wersją Standard a Express? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

SQL to język wykorzystywany do tworzenia, zarządzania i konfigurowania baz danych. Przy jego użyciu jesteśmy w stanie wydać komendy czy wyszukać interesujące nas dane oraz je zwizualizować. Brzmi to skomplikowanie? Niekoniecznie! Język SQL są w stanie opanować osoby, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z tworzeniem czy pracą na bazach danych.

SQL najczęściej jest używany do pracy ze sporymi bazami danych, zgromadzonych najczęściej w tabelach. Aby efektywnie z niego korzystać z pomocą przychodzi dedykowana aplikacja Microsoft SQL Server Management Studio. Oczywiście język SQL funkcjonuje również w innych programach i językach.

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server

Oprogramowanie firmy Microsoft służące do zarządzania bazami danych wraz z systemami Windows, które współpracuje z niezależnymi programami – jest uniwersalnym oprogramowaniem, które umożliwia pracę na bazach danych bez tworzenia na nowo tzw. „silnika”. Silnik w tym przypadku to podstawowe oprogramowanie napisane na potrzeby stworzenia bazy danych. Innymi słowy - pracując z Microsoft SQL Server nie musimy zaczynać kreowania bazy danych od zera.

Korzystając z baz danych wprowadzamy kolejne dane do tabel, pomiędzy którymi zachodzą zależności. Im więcej danych zgromadzimy, tym większa potrzeba umiejętnego wyszukiwania i raportowania danych. SQL pozwala na swobodne zarządzanie tabelami oraz tworzenie relacji między poszczególnymi danymi, ale także umożliwia wykonanie kopii zapasowej zapisywanych danych czy prowadzenia dzienników. Te działania zapewniają bezpieczeństwo naszym danym w razie nagłej awarii systemu czy zasilania.

Microsoft stworzył kilka wersji oprogramowania SQL Server:

- SQL Server Enterprise przeznaczony do przechowywania ogromnych ilości danych dla dużych firm i korporacji

- SQL Server Web służący do zarządzania bazami danych w witrynach internetowych

- SQL Server Standard poświęcony średnim i dużym bazom danych

- SQL Server Business Intelligence dedykowany analizom i raportowaniu z baz danych

- SQL Server Express stworzony dla małych i średnich baz danych tworzonych przez programistów

Każda z wersji SQL Server wymaga aktualizacji, aby poprawnie współpracować z najnowszymi systemami Windows. Najnowsza wersja to wersja 2022, która posiada jak dotąd najwyższy poziom zgodności z platformą Azure, co umożliwia klientom prowadzenie głębszych analiz, wydajne skalowanie oraz korzystanie z wielu ciekawych funkcji.

SQL Server Standard vs SQL Server Express – różnice

Databases

Te dwa warianty oprogramowania oferowanego przez firmę Microsoft odróżnia od siebie jeden istotny fakt – wersja SQL Server Express jest bezpłatna. Każdy użytkownik może pobrać ten produkt i pracować na nim, bez zawierania umowy. Producent udostępnił to narzędzie darmowo w konkretnym celu – aby je przetestować, zacząć tworzyć bazy danych a wraz z ich zwiększeniem zachęcić do zakupu płatnej wersji SQL Server Standard.

Wersja Express pozwala na tworzenie „relacji” między tabelami, przechowywanie danych oraz zarządzanie nimi. Zawiera również aplikację SQL Server Management Studio służące do dużo bardziej zaawansowanego zarządzania bazami. Ponadto użytkownicy nie muszą martwić się o tzw. „silnik” bazy danych – wersja Express jest dość autonomiczna, jednak ma swoje ograniczenia.

Konkretnie mniejszą ilość użytkowników łączących się z bazami oraz mniejszą ilość zestawów baz danych. Nie posiada funkcji dostrajania, raportowania i analizowania danych.

Techniczne różnice między wersją SQL Server Standard 2022 a SQL Server Express 2022

Cecha SQL Server Standard 2022 SQL Server Express 2022
Maks. liczba obsługiwanych procesrów 4 (maks. 24-core łącznie) 1 (maks. 4-core)
Maks. liczba rdzeni procesora 24-core 4-core
Mak. ilość pamięci 128GB 1410MB
Maks. ilość pamięci Cache 32GB 352MB
Maks. ilość danych z pamięcią na optymalizację bazy danych 32GB 352MB
Maks. ilość pamięci dla usługi Analysis Service 16GB (tabular) 64GB (MOLAP) Bez limitu
Maks. ilość pamięci dla usługi Reporting Services 64GB Bez limitu
Maks. rozmiar bazy danych 524GB 10GB
Pamięć RAM do przechowywania danych z pamięci podręcznej bez limitu, zależy od pojemności RAM serwera maks. 1,5GB

Najnowsza wersja Microsoft SQL Server współdziała z platformą Azure Synapse Analytics, Azure SQL Managed Instance oraz Microsoft Purview. Poniżej przedstawiamy, na co pozwala klientom wersja SQL Server Standard 2022 oraz SQL Server Express:

Cecha SQL Server Standard 2022 SQL Server Express 2022
Integracja Azure Active Directory Obsługuje Obsługuje
Zasady dostępu Microsoft Purview Obsługuje Obsługuje (konfiguracja na portalu Azure)
Łącze usługi Azure Synapse Obsługuje Nie obsługuje
Funkcja łączenia dla wystąpienia zarządzanego SQL Obsługuje Nie obsługuje
Rozszerzenie Azure Obsługuje Nie obsługuje
Płatność zgodnie z rzeczywistym użyciem Tak Nie
Serwery trybu failover do odzyskiwania po awarii na platformie Azure Obsługuje Nie obsługuje