Różnice między procesorami Pentium, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

Różnice między procesorami Pentium, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

Różnice między procesorami Pentium, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9

Procesor to zdecydowanie jeden z najważniejszych podzespołów, z których powstają komputery, laptopy, czy też serwery. Liderem produkcji wydajnych i niezawodnych procesorów jest firma Intel, w której ofercie znajdziecie między innymi serie Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 oraz Pentium. Jakie są główne różnice między nimi i czym kierować się przy ich wyborze? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim zestawieniem i poznaniem charakterystyki poszczególnych procesorów.

Procesor Intel Pentium - charakterystyka

Procesory Intel Pentium to jedna ze starszych linii procesorów, które produkowane były przez amerykańską firmę od 1993 roku. Na przestrzeni blisko dwudziestu lat linia ta mocno ewoluowała, a obecnie najpopularniejsze są standardowe wersje, czyli Pentium G4560, G4600, czy też G4620. W kolekcji znajdują się również rozwiązania energooszczędne. Ostatnia aktualizacja serii procesorów Pentium miała miejsce na początku 2017 roku. Od tego czasu procesory tego typu wyparły inne rozwiązania w budżetowych laptopach do 2000 PLN. Ich parametry techniczne są porównywalnie słabsze od innych modeli, na przykład około 10% słabsze od standardowych procesorów Core i3. Nie jest to jednak duża różnica, jeżeli porównamy to z ceną nowych Intel Pentium. Potrafią one być nawet dwukrotnie tańsze, co jest ich sporym atutem.

Ze względu na ograniczone możliwości, nowe procesory serii Pentium wykorzystywane są raczej w prostych zestawach i służą do prostych czynności związanych z obsługą komputera lub do podstawowych prac biurowych. W przypadku większych wymagań, mogą być jednak niewystarczające. Najnowsze procesory Pentium posiadają już 2 rdzenie i są w stanie obsługiwać 4 wątki w jednym czasie. W ich budowie zastosowano technologię Hyper-threading.

Oznaczenia procesorów Intel Core

Procesory Intel Core mają swoje oznaczenia, dzięki którym identyfikuje się użyteczność danego podzespołu. Poniżej przykładowe oznaczenia:

F - wymagane jest dodanie oddzielnej karty graficznej;

G - posiada zintegrowaną kartę graficzną;

H - karta graficzna zintegrowana jest wysokiej jakości;

HK - posiada zintegrowaną kartę graficzną wysokiej jakości i z odblokowanym mnożnikiem;

HQ - posiada zintegrowaną kartę graficzną z 4 rdzeniami;

K - odblokowany mnożnik;

M - procesor mobilny;

Q - wielordzeniowość lub wielowątkowość;

S - ma niski pobór mocy;

T - ma bardzo niski pobór mocy (komputery stacjonarne);

U - ma najniższy pobór mocy;

XM - ma najwyższą wydajność;

Y - ma bardzo niski pobór mocy (laptopy).

Procesory Intel Core i3 - charakterystyka

Procesory Intel Core i3 to jedne ze starszych produktów producenta, jednak wciąż cechują się bardzo dużą wydajnością i są udoskonalane. Zapewniają satysfakcjonujące osiągi w przypadku podstawowej pracy biurowej, jednak w bardziej wymagających stacjach roboczych lub w serwerach, mogą być niewystarczające. Ze względu na niższe parametry techniczne, ich rynkowa cena jest niższa niż w przypadku wyższych modeli. Większość procesorów z tej linii wyposażona jest w 2 rdzenie, jednak najnowsze produkty mają już 4 rdzenie i są w stanie obsługiwać 8 wątków. Największą zaletą tych procesorów jest ich niska cena, jednak w przypadku złożonej pracy wydajność komputera może spadać. W związku z tym najczęściej procesory te instalowane są w komputerach biurowych oraz budżetowym sprzęcie.

Procesory Intel Core i5 - charakterystyka

Procesory Intel Core i5 są bardziej zaawansowane technologicznie od wersji Pentium oraz Core i5. Przede wszystkim są to fabrycznie procesory z 4 lub 6 rdzeniami. Stosowane są w komputerach do codziennej pracy, sprzęcie domowym, a także w rozwiązaniach dla gamerów. Są bardziej wydajne od niższych modeli, dzięki czemu pozwalają na obsługiwanie programów o większym obciążeniu systemu. Najnowsze modele Core i5 zapewniają bardzo dużą wydajność systemów oraz pozwalają na płynną pracę, jednocześnie oszczędzając sporo energii. Atutem tej serii jest jej niska cena w porównaniu z parametrami technicznymi procesorów.

Procesory Intel Core i7 - charakterystyka

Seria procesorów Intel Core i7 różni się od swoich poprzedników rozbudowaniem. W ramach tej serii znajdziecie bardzo wiele modeli o różnej specyfikacji technicznej. W ramach Core i7, macie do dyspozycji procesory o 8 lub 10 rdzeniach, które doskonale sprawdzają się w wymagającej pracy wielowątkowej. Im wyższy model, tym większa liczba rdzeni, co widać również na tym przykładzie. To procesory, które znajdziecie w sprzęcie dla profesjonalistów, w tym między innymi grafików, czy też fotografów. Są jednak słabsze modele Core i7, które parametrami lub wydajnością mogą ustępować najlepszym generacjom i5. Zawsze warto na to zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej.

Procesory Intel Core i9 - charakterystyka

Seria Intel Core i9 to najnowsze modele procesorów od amerykańskiego producenta. Ta linia charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością, która znacznie przekracza możliwości i7. W tym wypadku użytkownicy mogą wybierać spośród dużego zakresu liczby rdzeni, od 10 do nawet 18, dzięki czemu procesory te są w stanie doskonale poradzić sobie nawet ze skomplikowanymi wyzwaniami. Dzięki temu stosowane są w rozbudowanych serwerach oraz stacjach graficznych i roboczych. Układy te można spotkać również w profesjonalny laptopach. Doskonała wydajność procesorów idzie jednak w parze z wysoką ceną tych podzespołów na rynku, co może zniechęcać wielu kupujących. Jeżeli jednak Wasze potrzeby są niestandardowe i wymagają bardzo wydajnego sprzętu, to i9 będzie dobrym wyborem.

Jak rozpoznać generację procesorów?

Identyfikacja generacji w procesorach Intel Core jest stosunkowo prosta. Po nazwie procesora, na przykład Core i5, jest jeszcze dalszy ciąg liczb. Pierwsza z nich oznacza generację procesora. Np. Intel Core i7-320 to trzecia generacja procesorów Core i7 itd. Ta zasada stosowana jest analogicznie do pozostałych modeli. Dzięki tej wiedzy, dużo łatwiej będzie Wam podjąć właściwe decyzje dotyczące zakupu sprzętu i wybranego procesora.