ZASILACZE AWARYJNE UPS – ICH ZASTOSOWANIE ORAZ RODZAJE. JAKI WYBRAĆ DLA SIEBIE?

ZASILACZE AWARYJNE UPS – ICH ZASTOSOWANIE ORAZ RODZAJE. JAKI WYBRAĆ DLA SIEBIE?

Każdy z nas doświadczył braku prądu lub zakłóceń w jego dostawie. Jest to szczególnie problematyczne w czasie tworzenia ważnego projektu czy pracy z danymi, które muszą zostać zachowane. Jak uchronić się przed nagłą utratą prądu? Tutaj pojawia się właśnie zasilanie awaryjne UPS (z ang. uninterruptible power supply). W tym artykule znajdziesz informacje jak działa UPS oraz jakie jego rodzaje są dostępne na rynku.

Działanie zasilacza awaryjnego jest proste – jego zadaniem jest przełączenie z zasilania sieciowego na zasilanie bateryjne w sytuacji zakłóceń w dostawie czy całkowitego braku prądu. Urządzenia podłączone do UPS mogą działać pobierając określoną moc, przez określony czas. Użytkownicy urządzeń w tym czasie mogą zapisać pliki i zmiany oraz wyłączyć bezpiecznie sprzęt, bez ryzyka utraty danych.

Zasilacz UPS gromadzi pewną ilość prądu z sieci w akumulatorze. Ilość prądu podawana jest najczęściej w VA (VoltAmper) i jest mocą pozorną. W rzeczywistości im większa moc, tym dłuższy czas podtrzymania zasilania.

Rodzaje zasilania awaryjnego UPS

Podział UPS wynika z różnic w budowie. Wyróżniamy 3 rodzaje zasilania:

● off-line

● line-interactive

● online

Zasilacz

Zasilacz typu off-line najczęściej wykorzystywany jest do zabezpieczenia komputerów. W przypadku braku zasilania z głównej sieci następuje przełączenie na zapasowe źródło zasilania. Do tego wykorzystywany jest przełącznik źródeł zasilania, czyli akumulator naładowany prądem z sieci w trakcie normalnej pracy. Prąd z akumulatora trafia do inwertera DC/AC aby zasilić urządzenie. Inwerter pozostaje wyłączony, jeśli zasilanie z sieci jest stabilne – uruchamia się w przypadku braku głównego zasilania.

Zasilacz typu line-interactive to rozwiązanie dla firm czy kancelarii, gdzie znajdują się serwery wymagające ciągłej pracy. W tym przypadku inwerter jest przyłączony do źródła napięcia sieciowego oraz wyjścia zasilacza UPS. Inwerter ładowany jest przez akumulatory w trybie normalnej pracy (przy użyciu prostownika). Brak zasilania sieciowego powoduje przełączenie inwertera na zasilanie akumulatorowe. Warto wspomnieć, że w tego rodzaju zasilaczach UPS inwerter pracuje cały czas. Ta opcja znacznie minimalizuje czas zmiany źródła zasilania, gdy nastąpi brak prądu.

Zasilacz typu online to najbardziej zaawansowany typ zasilacza. Mechanizm jest podobny do tego w zasilaczach typu line-interactive – akumulatory są ładowane przez prostownik aby zasilać inwerter. Jednak nie ma tutaj przełącznika źródła zasilania, co uniemożliwia ładowanie akumulatorów w przypadku braku zasilania na wejściu. Praca zasilacza online to praca ciągła, inwerter przekazuje napięcie na wyjście bez przerw. Nie ma tutaj czasu oczekiwania na przejście na zasilanie awaryjne.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie zasilacz UPS?

Podstawowym kryterium przy wyborze zasilacza awaryjnego są urządzenia, które zamierzamy do niego podłączyć. Chodzi tutaj dokładnie o pobór mocy każdego z urządzeń podłączonych. Ta informacja najczęściej umieszczana jest przez producenta, zawsze podawana w watach (W). Dla przykładu – komputer PC pobiera średnio 200-250W a serwer od 400 do nawet 1000W. Kolejno należy określić rodzaj zasilania awaryjnego, jakiego potrzebujemy: off-line, line-interactive czy online.

Serwery

Do urządzeń najczęściej używanych do pracy w domu należą komputer, router oraz monitor. Mając taki zestaw możemy określić, jakiej mocy zasilania awaryjnego potrzebujemy. W przybliżeniu może to być zasilacz awaryjny o mocy 500VA, jednak warto to dokładnie oszacować przed samym zakupem. Podtrzymanie zasilania to nie wszystko, co może nam zaoferować UPS. Warto wybrać zasilanie awaryjne z filtrem przeciwzakłóceniowym, ponieważ zasilanie z sieci często jest przerywane na krótki okres czasu, przez nas niezauważalny. Najlepszym rodzajem zasilacza UPS będzie wtedy zasilacz line-interactive. Kupując UPS warto dowiedzieć się, jaki czas podtrzymania zasilania oferuje, średnio powinno być to 5 minut lub więcej. W zależności od ilości urządzeń, które zamierzamy podłączyć – zasilacz UPS powinien posiadać 3 gniazda lub więcej. Przydatną opcją będzie możliwość sterowania zasilaczem poprzez aplikację. Taką opcję wdrożyła większość producentów zasilaczy awaryjnych.

Przed czym tak naprawdę chroni zasilacz awaryjny? Najczęstszą przyczyną braku zasilania sieciowego lub uszkodzenia naszego sprzętu są burze, ale nie tylko. Zasilanie awaryjne zapewnia zasilanie również w przypadku przepięć lub zniekształcenia napięcia. Możliwość zachowania danych, pomimo braku zasilania, jest jedną z najważniejszych zalet zasilaczy awaryjnych.

W przypadku wyboru zasilania awaryjnego do serwerów zmieniają się parametry, które należy wziąć pod uwagę. Najważniejszy tutaj jest rodzaj UPS – powinien być to zasilacz typu online, pracujący bez przerwy, podobnie jak serwery i systemy w firmie. Co do mocy zasilacza awaryjnego – powinno być to minimum 1000VA, w przypadku bardziej zaawansowanej struktury serwerowej i sieciowej wymagana jest większa moc. Czas zasilania urządzeń to co najmniej 15 minut. Zasilacz UPS zapewniający zasilanie serwerom powinien posiadać system zarządzania i monitorowania oraz współpracować z systemami operacyjnymi. Optymalna ilość gniazd zasilacza UPS to 6 i więcej, w zależności od ilości urządzeń.

Czy warto kupić zasilacz UPS?

zasilacze Awarynje

Tutaj odpowiedź nasuwa się sama – naprawdę warto zainwestować w zasilacz UPS! Zasilanie awaryjne to udogodnienie w przypadku pracy z domu i konieczność w pracy biurowej. UPS zabezpiecza nasze urządzenia przed uszkodzeniami wynikającymi z przepięć w sieci, które trwają milisekundy, ale mogą spowodować utratę naszych danych lub zawieszenie/ uszkodzenie urządzenia. Ponadto zapewnia zasilanie w przypadku całkowitego braku prądu, co jest kluczowe do zachowania tworzonych dokumentów i prawidłowej pracy całego dysku/dysków. Zasilacz UPS zapobiega również uszkodzeniom wynikającym z odchylenia czy wahania napięcia, które bezpośrednio mogą zakłócić pracę nośnika danych.