Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Kupując komputer do pracy, do gier lub też serwer, warto zwrócić uwagę na kartę graficzną, która wbudowana jest w sprzęt. Na rynku możecie znaleźć między innymi klasyczne karty zintegrowane, które są najczęściej stosowane. Alternatywnym wyborem są karty dedykowane, które dokłada się do sprzętu, aby zwiększyć jego parametry użytkowe w konkretnych sytuacjach. Czym charakteryzują się takie karty i w jakich sytuacjach są wykorzystywane?

Zintegrowane karty graficzne - charakterystyka

graphics-cards-mining-rig-details-of-motherboard-s-PH2Z39X.jpg

Czym jest zintegrowana karta graficzna? To element budowy komputera, laptopa lub też serwera, który uznawany jest za jeden z kluczowych podzespołów. Sama nazwa wskazuje na to, że podzespół ten jest bezpośrednio połączony z innymi elementami komputera i spełnia w nim szereg dodatkowych funkcji. Karta integruje się między innymi z procesorem komputera i może wpływać na baterię laptopa. Jeżeli w komputerze funkcjonują dwie karty graficzne, to w pracy na baterii, bez dodatkowego zasilania, sprzęt będzie korzystał tylko z tej zintegrowanej. Wpłynie to korzystnie na wydajność komputera oraz przede wszystkim zmniejszenie jego obciążenia w pracy. W przypadku kart zintegrowanych bardzo często most północy lub procesor jest z nimi bezpośrednio połączony. Kiedy wykorzystuje się karty zintegrowane?

Zintegrowane karty graficzne - gdzie są stosowane?

office-work-2WSH9HC.jpg

Karty zintegrowane mają szereg zalet, które przydadzą się w codziennym użytkowaniu sprzętu. Przede wszystkim są tańsze od opcji dedykowanej, dzięki czemu stosowane są często w tańszych modelach laptopów i komputerów, a także w serwerach. Jeżeli poszukujecie karty graficznej do komputera biurowego, czy też do podstawowych potrzeb użytkownika, to bez dwóch zdań będzie to wystarczająca opcja. Karty te spotkamy również w serwerach, gdzie również ich parametry w zupełności pokrywają zapotrzebowanie użytkowników i wymagania sprzętowe. Posiadanie karty graficznej zintegrowanej wpłynie również na zwiększenie czasu pracy laptopa na baterii oraz zmniejszy potencjalną możliwość przegrzewania się komputera oraz jego ewentualnych usterek z tym związanych. W zakresie podstawowych prac, w tym również biurowych, zintegrowane karty graficzne będą optymalnym wyborem.

Dedykowane karty graficzne - charakterystyka

joyful-man-happy-to-show-repaired-graphics-card-at-85QFUC7.jpg

Dedykowane karty graficzne to podzespoły, które mogą być stosowane między innymi w laptopach. Wówczas występują najczęściej w dwóch wersjach. Albo bezpośrednio pasują do danego modelu laptopa, albo są do niego dokładane. Karty graficzne dedykowane instaluje się na płycie głównej lub z wykorzystaniem złącza PCI-Expres. W tym drugim wariancie płyta graficzna jest osobną płytką. Jeżeli jest tylko taka możliwość, to karta dedykowana może być bezpośrednio wlutowana na płytę głównę, przez co wielu użytkowników może mylić ją wtedy z kartą zintegrowaną.

Korzystanie z kart dedykowanych znacznie zwiększa wydajność sprzętu komputerowego, co doceniają przede wszystkim gracze oraz osoby pracujące na co dzień na wymagających programach, na przykład do projektowania w 3D. Jej zalety docenią również osoby, które na komputerach oglądają filmy w wysokiej rozdzielczości i zależy im na jak najwyższej jakości. Zwiększone parametry komputera idą w parze ze wzrostem ceny jego zakupu. Karta graficzna jest jednym z kluczowych podzespołów, a jej zmiana wpływa znacznie na cenę końcową sprzętu. W przypadku pracy na baterii, komputer będzie wytrzymywał znacznie krócej oraz wzrasta możliwość jego przegrzania się, w trakcie intensywnej eksploatacji. To podstawowa charakterystyka dedykowanych kart graficznych, która wpływa na zakres ich zastosowania.

Dedykowane karty graficzne - gdzie są stosowane?

smiling-man-working-with-a-laptop-and-a-notebook-WS4Y74D.jpg

Tego typu karty graficzne stosowane są przede wszystkim w komputerach, które mają spełnić oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Jeżeli szukacie rozwiązania dla osoby, która na co dzień bardzo dużo gra lub nawet jest profesjonalnym gamerem, to w komputerach dedykowanych temu zajęciu znajdują się właśnie dedykowane karty graficzne. Znajdują się one również w sprzęcie, z którego korzystają graficy, fotografowie, inżynierowie oraz inne osoby, które na co dzień pracują przy użyciu bardzo rozbudowanych i wymagających programów graficznych. Do ich obsługi niezbędne są bardziej wydajne podzespoły, dlatego komputery te kosztują znacznie więcej. Biorąc to pod uwagę, dedykowane karty graficzne instalowane są przede wszystkim w komputerach PC oraz w laptopach, które mają być bardzo wydajnie graficznie. Jeżeli Wasze potrzeby nie są tak rozbudowane, to często klasyczne karty zintegrowane będą wystarczające, a dzięki nim sporo zaoszczędzicie na kupnie sprzętu.

Jaką kartę graficzną wybrać?

Rodzaj wybranej karty graficznej zależy przede wszystkim od tego, jakie funkcje ma spełniać Wasz sprzęt. Jeżeli poszukujecie rozwiązania do zaspokojenia podstawowych potrzeb użytkownika indywidualnego takich jak surfowanie po internecie, czy też oglądanie materiałów online, to karta zintegrowana będzie w zupełności wystarczająca. Tak samo będzie w przypadku komputerów lub laptopów do pracy biurowej i administracyjnej, a także w przypadku serwerów. Z większym wydatkiem i zakupem karty graficznej dedykowanej powinny liczyć się osoby, które planują intensywnie eksploatować komputer, grając w gry online lub też instalowane na dysku. Karty dedykowane rekomendowane są również grafikom, fotografom, inżynierom i innym osobom, które na co dzień korzystają z programów do obróbki graficznej oraz pracy w 3D. Jednym słowem karty dedykowane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest większa wydajność komputera, a programy na nim używane są sporym obciążeniem.

Wybór jest kwestią indywidualną, jednak zawsze warto poradzić się doświadczonych ekspertów naszej marki, którzy pomogą Wam w podjęciu odpowiedniej decyzji.