Podstawowe informacje i zastosowanie dysków SAS, SATA, SSD , SAS-SSD, FC, M.2, Msata oraz Nvme

Podstawowe informacje i zastosowanie dysków SAS, SATA, SSD , SAS-SSD, FC, M.2, Msata oraz Nvme

Podstawowe informacje i zastosowanie dysków SAS, SATA, SSD , SAS-SSD, FC, M.2, Msata oraz Nvme

W tym tekście przedstawimy Wam podstawowe informacje, cechy charakterystyczne oraz potencjalne zastosowanie dysków twardych w komputerach i serwerach. W kilku zdaniach postaramy się pokazać Wam ich specyfikę, aby ułatwić Wam rozpoznanie sprzętu, z którego na co dzień korzystacie. Zapraszamy do zapoznania się poniższym tekstem.

Dysk SAS

Dysk SAS, czyli Serial Attached SCSI to naturalny następca starszych dysków SCSI. Sprzęt ten jest interfejsem komunikacyjnym, który stosowany jest przede wszystkim w serwerach. Wykorzystuje się go między innymi do podłączenia napędów, w tym przede wszystkim dysków twardych. Ze względu na swoją specyfikację, rozwiązanie to wykorzystywane jest przede wszystkim w sprzęcie biznesowych, w tym w stacjach roboczych i wspomnianych serwerach. Dyski SAS wykorzystują zestawy komend SCSI do realizacji zaawansowanych funkcjonalności. Cechują się jedną z największych niezawodności na rynku i przy tym są bardzo wydajne i skuteczne, dlatego doskonale sprawdzają się w bardzo obciążonych serwerach.

Dyski SAS cechują się również dużą prędkościa obrotu talerza. Wydajność dysków zaprogramowana jest na poziomie nawet 15 000 obrotów na minutę, choć popularne modele mają również około 10 000 obrotów na minutę. Wydajność tych dysków sprawia, że ich działanie i czas dostępu do danych może być nawet dwa razy szybszy niż w przypadku dysków SATA, które opiszemy za moment.

Dysk SATA

To magnetyczny dysk, który jeszcze do niedawna należał do najczęściej wykorzystywanych nośników w sprzęcie komputerowym i w serwerach. Wciąż jest bardzo powszechny, choć stopniowo wypierany jest przez bardziej wydajne rozwiązania, w tym modele dysków SAS. Dysk twardy SATA to urządzenie pamięci masowej, które umożliwia wielokrotny zapis danych. Dane w tym modelu zapisywane są na okrągłych talerzach z aluminium, które wbudowane są w obudowę podzespołu. Dodatkowo do odczytu i zapisu danych wykorzystywana jest dedykowana głowica, która znajduje się na elastycznym ramieniu. To sprawia, że specyfika działania dysku jest bardzo podobna do gramofonu. W trakcie zapisywania danych zmienia się położenie głowicy. Proces ten może zajmować trochę czasu, przez co wydajność dysków spada. Dyski takie możemy znaleźć przede wszystkim w komputerach stacjonarnych, laptopach, konsolach do gier. Wykorzystywane są również w serwerach, choć ich wydajność jest nawet dwukrotnie niższa niż w przypadku opisywanych wcześniej dysków SAS.

Dysk SSD

Dyski SSD to modele półprzewodnikowe, które najczęściej wykorzystywane są w komputerach stacjonarnych i laptopach. Wpływają na optymalizację pracy komputera, dzięki czemu zużywa on mniej energii. W codziennym wykorzystywaniu dysku te cechują się szybkim działaniem. Dyski te mogą być wykorzystywane również jako zewnętrzne nośniki danych. Pozwalają na szybki transfer danych i są mniej podatne na uszkodzenia, co szybko doceniają użytkownicy laptopów. Modele SSD cechują się zwartą budową i nie posiadają ruchomych części. Ich atutem jest na pewno prędkość zapisu i szybki odczyt danych.To klasyczny sprzęt do użytku domowego lub biurowego w laptopach i prostych komputerach stacjonarnych. Mogą być wykorzystywane również w serwerach.

Dysk SAS-SSD

Dyski SAS-SSD to wzmocnione dyski SSD, które wykorzystują w swoim działaniu interfejs SAS. Sprzęt ten cechuje się bardzo wysoką wydajnością zapisu i odczytu danych, dzięki czemu są jeszcze bardziej wydajne od klasycznych dysków SSD. Stosowane są również w serwerach biznesowych. Posiadacze dysków tego rodzaju mogą liczyć na integralność danych oraz proste odzyskiwanie ich po ewentualnej awarii. Wykorzystywane są przede wszystkim do działania w aplikacjach korporacyjnych. Mogą być również wykorzystywane w serwerach.

Dysk FC

Dysk FC to skrócona nazwa od angielskiego określenia Fibre Channel. To architektura, w której następuje szeregowy transfer danych. Dyski wykorzystywane są do przesyłania danych z wykorzystaniem sieci i mogą łączyć ze sobą stacje robocze, serwery, superkomputery, czy też urządzenia peryferyjne. Największe zastosowanie dyski te mają w systemach, które służą do składowania i segregacji dużej liczby danych. Są kompatybilne z protokołem górnej warstwy SCSI. Wpływa to na zwiększenie wydajności dysków oraz liczby urządzeń, które zostaną połączone tą architekturą. To popularne i powszechnie wykorzystywane rozwiązanie w serwerach, również tych bardziej obciążonych.

M.2.

To złącze kart rozszerzeń, które wykorzystywane jest bezpośrednio na płycie głównej. Zastosowanie dla niego znaleziono między innymi w dyskach SSD, modułach Bluetooth, GPS, NFC oraz w kartach Wi-Fi. Dedykowane są zarówno komputerom stacjonarnym oraz laptopom i notebookom. W przypadku tych drugich sprzętów, wykorzystuje się wersje mini dysków SSD z interfejsem użytkowym M.2. Cechuje się on wysoką wydajnością, dzięki czemu gwarantuje szybką i sprawną obsługę systemów operacyjnych. W konstrukcji tego dysku wykorzystano między innymi magistralę PCI Express, która znajduje się na płycie głównej. Dyski twarde tego rodzaju cechują się dużą wydajnością, niezawodnością i małymi rozmiarami. Dlatego spotkamy je przede wszystkim w urządzeniach mobilnych.

mSATA

Czym jest dysk mSATA? To nic innego jak zminiaturyzowana wersja dysku SATA. Dysk ten został stworzony pod kątem wykorzystywania go w urządzeniach mobilnych, gdzie jest mała przestrzeń do zagospodarowania. W związku z tym znajdziemy go przede wszystkim w małych notebookach i laptopach. Dyski te zazwyczaj oferują przepustowość na poziomie 6.0 Gb/s i nie wymagają żadnego okablowania. Komunikacja dysku z innymi podzespołami odbywa się za pośrednictwem gniazda. Następcą tego rozwiązania zostały dyski M.2.

NVMe

NVMe jest protokołem komunikacyjnym, za pośrednictwem którego przesyłane są dane. Docelowo został stworzony do wykorzystywania go w dyskach SSD. W budowie wykorzystano między innymi magistralę PCIe (PCI Express). Zastosowanie tego protokołu pozwala na swobodną komunikację pomiędzy procesorem jednostki, a dyskiem twardym SSD. Rozwiązanie NVMe cechuje się większa wydajnością niż interfejs SATA, który powstał przede wszystkim z myślą o wykorzystywaniu go w dyskach HDD. Wykorzystanie NVMe umożliwia między innymi rozbudowane kolejkowanie nawet do 64 tysięcy zapytań, mniejsze zużycie energii oraz wykonywanie większej liczby operacji w jednym czasie. Dysk SSD NVMe można znaleźć na rynku w trzech wersjach: PCIe NVMe, M.2 NVMe oraz U.2 NVMe. Sprzęt ten wykorzystywany jest w profesjonalnych komputerach, które muszą cechować się dużą wydajnością, między innymi w zakresie obróbki materiałów audiowizualnych. W związku z tym wbudowany jest między innymi w komputery, które dedykowane są kamerzystom, producentom i grafikom. Jego zalety doceniane są również przez środowisko gamerów.