Zasilacze awaryjne UPS - kiedy warto w nie zainwestować?

Zasilacze awaryjne UPS - kiedy warto w nie zainwestować?

Z pewnością wiesz, jak ważna jest ochrona danych przetwarzanych przez Twój serwer lub komputer. Być może na bieżąco sporządzasz kopie plików i masz zainstalowany program antywirusowy. Ale czy pamiętasz o tym, że każde urządzenie do bezpiecznej i wydajnej pracy potrzebuje stałego źródła zasilania? W tym artykule dowiesz się, jak możesz zapobiec stratom związanym z utratą zasilania sieciowego Twojego komputera, serwera i innych urządzeń.

Czym są zasilacze awaryjne UPS?

Uninterruptible Power Supply, czyli UPS, to urządzenie pozwalające na nieprzerwaną dostawę energii, co jest jego nadrzędnym zadaniem. Akumulatory UPS posiadają różną pojemność, a zgromadzona w nich energia zapewnia napięcie, które pozwala na zasilenie urządzeń w czasie od kilku minut aż do kilku godzin.
Istnieją różne typy zasilaczy UPS, jednak ich budowa jest do siebie bardzo podobna. Zasilacz składa się z prostownika, który odpowiada za ładowanie baterii i zasilanie falownika, z samego falownika zasilającego odbiornik, akumulatora oraz układu obejścia by-pass.

metalowy zasilacz w widoku z góry

Typy zasilaczy UPS

Jak każde urządzenia, zasilacze UPS w kilku różnych wersjach: online, offline i line-interactive.

Zasilacz online jest układem oddzielonym od napięcia wejściowego. We wbudowanym prostowniku napięcie zmienne z sieci ulega zmianie na napięcie stałe. Wyjście zasilacza zapewnia stabilne i odporne na zakłócenia napięcie, co niewątpliwie jest zaletą. Jeśli chodzi o wady, należy nadmienić, że tego typu zasilacz jest duży i ciężki, a ponadto wymaga dodatkowego chłodzenia, co może być przeszkodą dla wielu użytkowników.

Zasilacz UPS typu offline czerpie energię bezpośrednio z sieci, po czym w przypadku awarii zasilania dostarcza ją do urządzenia. Jest nieustannie doładowywany prądem o niskiej wartości, co pozwala na osiągnięcie stałej gotowości i zasilenie komputera czy serwera, jeśli źródło napięcia ulegnie awarii. W przypadku utraty zasilania z sieci, zasilacze UPS wchodzą w tryb pracy akumulatorowej, dostarczając prąd urządzeniom. UPS offline to niski koszt eksploatacji i wysoka niezawodność, jednak jak każdy sprzęt ma także swoje wady. Możemy do nich zaliczyć występowanie zakłóceń podczas przełączania trybów.

Line-interactive, czyli ostatni typ zasilacza UPS, to ulepszona wersja typu offline. W swojej pracy wykorzystuje falownik, a napięcie wyjściowe zanim opuści akumulator ulega stabilizacji.

sprzęt biurowy w biurze

Schemat działania zasilaczy UPS

Jak wcześniej wspomnieliśmy, zasilacz UPS posiada kilka elementów: prostownik, falownik, akumulator i by-pass.

Jeśli chodzi o zasilacze typu online, prąd w prostowniku przechodzi ze zmiennego na stały na szynę DC, a w kolejnym etapie napięcie jest przetwarzane na zmienne przez falownik i podawane na obciążenie. Jeśli źródło zasilania sieciowego ulegnie awarii, bateria w zasilaczu podpiętym do szyny DC dostarcza prąd stały do urządzenia takiego jak komputer czy serwer. By-pass statyczny odpowiada z kolei za przełączanie napięcia z toru głównego na tor obejściowy.

Zasilacze offline i line-interactive działają nieco inaczej. Napięcie sieciowe przekazywane jest na obciążenie, dzięki czemu w czasie awarii za zasilanie urządzenia odpowiada wbudowana w zasilacz bateria. Zasilacze UPS typu offline generują napięcie zmienne przy pomocy przetwornicy DC-AC, która odpowiada za przekazywanie go na obciążenie. W odróżnieniu od zasilacza offline, falownik w zasilaczu line-interactive pracuje przez cały czas.

Zasilacze UPS posiadają różnego typu oprogramowanie, w zależności od producenta. Jest to bardzo ważny element sterujący zasilaczem pozwalający m.in. na wyłączenie komputera czy serwera dopiero po zapisaniu wszystkich plików, które się na nim znajdują. Oprogramowanie zasilaczy UPS pozwala także na przejście zasilanego urządzenia w stan hibernacji. Pozwala to na samoistne zapisanie danych i wyłączenie komputera/serwera, co zapobiega utracie danych.

metalowe obudowy zasilaczy UPS

Kiedy zdecydować się na zakup zasilacza UPS?

Zasilacze UPS znajdują swoje zastosowanie jako źródło nieprzerwanej dostawy energii do urządzeń elektrycznych. Jeśli chcesz wykorzystać tego typu zasilacz w Twoim domu lub biurze, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak odpowiednie parametry zasilacza i czas, w jakim ma działać w trybie awaryjnym. Skutki braku zasilacza UPS mogą być różne. Przede wszystkim podczas awarii prądu zazwyczaj dochodzi do utraty wszystkich danych, które zapisane są na komputerze lub serwerze. W przypadku odchyleń i wahań napięcia może także dojść do całkowitego zniszczenia dysku lub tablicy alokacji plików. Zakłócenia EMI i EFI mogą także powodować, że klawiatura i akcesoria bezprzewodowe nie będą działać prawidłowo. Dzięki zasilaczom UPS możesz chronić swoje dane i czuć się bezpiecznie podczas awarii napięcia.

spotkanie służbowe podczas homeoffice