Laptop - jakie rozwiązanie wybrać w zależności od potrzeb?

Laptop - jakie rozwiązanie wybrać w zależności od potrzeb?

Laptopy to urządzenia niezwykle rozpowszechnione. Towarzyszą nam na każdym kroku w domu, w pracy, w szkole. Są to urządzenia na tyle kompaktowe, że można dostosować je do praktycznie każdych potrzeb. Istnieje wiele rodzajów laptopów, przeznaczonych do używania w różnych dziedzinach. Laptopy możemy podzielić na:

  • biurowe
  • gamingowe
  • do codziennego użytku

Otwarty laptop DELL

Na co zwracać uwagę przy wyborze laptopa?

Wybierając przenośny komputer dla siebie, zdecydowanie najważniejszym jego aspektem będzie kwestia wydajności. Zawsze zmierzamy do tego, aby komputer był jak najbardziej wydajny. W przypadku laptopów ważną rolę odgrywa również kompaktowość urządzenia, która pozwala na wygodniejsze korzystanie z urządzenia w niecodziennych miejscach oraz sytuacjach. Decydując się na zakup takiego urządzenia, zwróćmy uwagę na takie parametry techniczne jak:

procesor, jego taktowanie, ilość rdzeni, pamięć podręczna, producent oraz seria,

karta graficzna, w przypadku laptopu do gier wybierzmy kartę graficzną dedykowaną,

ilość pamięci RAM, minimum 4GB do standardowego użytku, dla bardziej wymagających 8GB w górę,

dysk, najlepiej rozwiązania SSD, nie oparte już o fizyczną iglicę oraz talerze mechaniczne. Rozwiązanie półprzewodnikowe pozwala znacznie szybciej uruchamiać system oraz programy, umożliwia szybki transfer danych,

rozmiar matrycy.

Jaki laptop do domu?

Wybierając laptopa do użytku domowego warto przepatrzeć propozycje poleasingowe. Oferty poleasingowe to nic innego jak urządzenia pochodzące ze zwrotów konsumenckich, końcówek kolekcji, wyprzedaży, likwidacji sklepów, czy czyszczeń magazynów. Tego typu urządzenia możemy dostać zarówno w stanie „jak nowy” jak i w stanie „bardzo dobry”. Takie urządzenie może posiadać nieznaczne ślady użytkowania, jednak jego działanie będzie nienaganne, a nabywca chroniony jest 12-miesięczną gwarancją. Wybierając laptopa do domu, warto wybrać urządzenie z dyskiem SSD, 8GB RAM, zintegrowaną kartą graficzną oraz podstawowym procesorem. Takie rozwiązanie w zupełności wystarczy do codziennego korzystania z multimediów.

Jaki laptop biurowy?

Tutaj również warto wziąć pod lupę urządzenia poleasingowe. Wybierając urządzenie z outletu, znacznie lepiej wykorzystamy swój budżet pod względem stosunku ceny do jakości. Kupując urządzenie poleasingowe przecenione o kilkadziesiąt procent, dokonamy zdecydowanie lepszego wyboru. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto zainwestować w rozwój firmy, zamiast przepłacać za laptopa. Do urządzeń biurowych warto wybrać urządzenie z matową matrycą oraz mocnym procesorem. Dobrymi cechami urządzeń biurowych jest również duża pojemność dysku oraz jego wysokie prędkości, przez co zalecanym rozwiązaniem jest dysk SSD.

Jaki laptop gamingowy?

Wybierając laptop gamingowy, nie sposób zrobić to po kosztach. Chcąc kupić urządzenie zdolne do uruchomienia wszystkich najnowszych tytułów, należy wybierać w tych z najmocniejszymi peryferiami. Główną rolę gra tutaj dedykowana karta graficzna. To właśnie ten element w połączeniu z mocnym procesorem powoduje, że ilość klatek w grze będzie wystarczająca. Kolejną ważną rzeczą jest możliwość wyboru większej ilości RAM. W takich urządzeniach warto myśleć nawet nad modelami posiadającymi 16 GB pamięci RAM, ważna jest także duża matryca - najlepiej sprawdzi się w rozmiarze powyżej 15,6 cala.

Jakie urządzenie kompaktowe do pracy w terenie?

Tutaj podczas wyboru można kierować się swego rodzaju dowolnością, gdyż każda praca na laptopie wykorzystuje inne jego zasoby. Najważniejszym jest jednak, aby matryca takiego urządzenia nie była zbyt dużych rozmiarów. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybór rozmiaru od 12 do 14 cali. Większe urządzenia będą po prostu niewygodne. Jednak to nie jedyny minus dużej matrycy. Matryca o większym rozmiarze zużywa znacznie więcej energii, co dodatkowo obciąża baterią, której długa praca w terenie ma największe znaczenie.