Ładowarki do laptopów – jak dopasować odpowiedni zasilacz do swojego laptopa?

Ładowarki do laptopów – jak dopasować odpowiedni zasilacz do swojego laptopa?

Ładowarka do laptopa to niezwykle ważny gadżet, bez którego naładowanie urządzenia nie byłoby możliwe. Niestety jednak czasami zbyt duża eksploatacja zasilacza, może doprowadzić do jego zniszczenia. Co zrobić w takim przypadku? Kupić nowy i oryginalny, a może zdecydować się na zasilacz używany lub jego tańszy zamiennik? Odpowiedź na to pytanie poznasz poniżej! Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę przy zakupie zasilacza oraz jakie są ich rodzaje!

Przykładowy zasilacz do laptopa (bez kabla zasilającego).

Zasilacz do laptopa – na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Kupując zasilacz do laptopa, należy zwrócić uwagę na:

Input – czyli parametry wejścia ładowarki. Od nich bowiem zależy czy ładowarka będzie przystosowana do konkretnego typu gniazdka sieciowego. Tym samym nie chodzi o kształt wtyczki, ale wysokość napięcia, jakie występuje w danym kraju. W Polsce, jak i w większości krajów europejskich będzie to napięcie 230 volt. Jednak w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce, napięcie wzrośnie do 240 volt.

Output – czyli parametry wyjścia, na które składa się:

Napięcie – podawane w woltach (V), które bezwzględnie musi zgadzać się z wartością podaną na laptopie;

Amperaż – czyli natężenie mierzone w amperach (A). Parametr ten informuje o maksymalnej wartości prądu, jakim można obciążyć zasilacz. Należy jednak pamiętać o tym, by nigdy nie podłączać do komputera zasilacza o za małej ilości amperów – może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia laptopa i jego podzespołów.

Mnożąc przez siebie parametry output, czyli napięcie i amperaż – otrzymuje się parametr mocy zasilacza, którego wartość podawana jest w watach (W). Jest to kolejna z rzeczy, które należy uwzględnić przy wyborze zasilacza do laptopa. Podobnie jak w przypadku natężenia prądu może ona być większa, ale pod żadnym pozorem nie powinno się używać urządzeń mniejszej mocy.

Przykładowa ładowarka z kablem zasilającym marki Dell.

Rodzaje wtyczek do zasilacza laptopa

Ostatnim z kryteriów, którym należy się kierować w trakcie wybierania nowego zasilacza, jest rodzaj jego wtyczki. Obecnie producenci laptopów oferują kilkadziesiąt różnych typów wtyczek, które różnią się od siebie wymiarami. Do najpopularniejszych z nich należą wtyczki w rozmiarze:

2,5 - 0,7 mm – ASUS, Samsung

5,5 - 2,5 mm – Acer, ASUS, MSI, Toshiba, Medion, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung

3,0 - 1,1 mm – Acer, ASUS, Samsung

5,5 - 3,0 mm – Samsung

4,0 - 1,35 mm - ASUS

6,0 - 4,4 mm – ASUS

4,0 - 1,7 mm – Lenovo, ASUS, Toshiba, HP

6,5 - 4,4 mm – Sony, Vaio

4,5 - 3,0 mm – ASUS, Dell, HP

7,4 - 5,0 mm – Dell, HP

4,8 - 1,7 mm – ASUS, HP, LG, Sony, Vaio

7,7 - 5,5 mm – Lenovo

5,5 - 1,7 mm – Acer, Dell Packard Bell, Gateway

Pierwsza z podanych liczb oznacza średnicę zewnętrznego obwodu wtyczki. Z kolei druga z nich to rozmiar obwodu wewnętrznego. Poza nimi na uwagę zasługują również wtyczki do MacBooków, które dotychczas pojawiły się w 3 wersjach. Mowa o Magsafe 1, Magsafe 2 oraz wtyczce typu USB–C.

Zamiennik czy zasilacz oryginalny?

Nad tym pytaniem zastanawia się wiele osób. Nie da się jednak ukryć, że stosowanie nieoryginalnych ładowarek i zasilaczy wpływa negatywnie m.in. na baterię w laptopie – nawet jeżeli są one kompatybilne z urządzeniem. Dlatego też tak ważne jest stosowanie produktów oryginalnych. Nie oznacza to jednak, że muszą być one fabrycznie nowe. Równie dobrze sprawdzą się także używane ładowarki do laptopów. W dodatku są one znacznie tańsze.