Rodzaje napędów i nagrywarek CD, DVD, COMBO, DVD-RW, Blue-ray

Rodzaje napędów i nagrywarek CD, DVD, COMBO, DVD-RW, Blue-ray

Rodzaje napędów i nagrywarek CD, DVD, COMBO, DVD-RW, Blue-ray

Kupując sprzęt komputerowy możemy wybierać spośród urządzeń, które posiadają różne rodzaje napędów i nagrywarek. Wśród nich znajdują się między innymi podzespołu CD, DVD, COMBO, DVD-RV oraz Blue-Ray. Warto sprawdzić, czym się one charakteryzują, zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego modelu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem, w którym dokonaliśmy krótkiej analizy popularnych napędów i nagrywarek wykorzystywany w komputerach.

Czym są napędy optyczne?

Przede wszystkim warto zrozumieć, czym właściwie są napędy optyczne. To urządzenia, których zadaniem jest odczytywanie lub zapisywanie określonych danych za pomocą lasera świetlnego. Napędy optyczne mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne, w zależności od tego, gdzie je zlokalizowano i z jakim sprzętem współpracują. Wymienione wcześniej napędy różnią się między sobą prędkością odczytu i zapisu danych, rodzajem wykorzystywanych nośników oraz wydajnością. Napędy wewnętrzne wbudowywane są w ramę urządzenia, na przykład w stację roboczą komputera lub w laptopy, a napędy zewnętrzne podłączane są do sprzętu za pomocą portów USB.

Charakterystyka napędów CD

Popularne napędy CD-ROM to jedne z pierwszych napędów, które zaczęto instalować w komputerach osobistych. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do odczytywania danych z nośników pamięci, czyli płyt typu Compact Disc. Maksymalna pojemność takiego nośnika to tylko 700 MB, więc w obecnych czasach płyty te są rzadko wykorzystywane, a proste napędy CD mogą znacznie ograniczać funkcjonalność danego komputera.

Wśród napędów CD warto wyróżnić również modele CD-RW oraz CD-R, które dodatkowo wzbogacone są o możliwość zapisywania danych na nośnikach pamięci takich jak płyty CD-R, które służą do jednokrotnego zapisu oraz płyty CD-RW wykorzystywane do wielokrotnego zapisu. Ponadto napędy te mogą odczytywać te same formaty zapisywanych plików, co zwykłe napędy CD. Obecnie napędy te są coraz rzadziej wykorzystywane we współczesnych komputerach.

Czym cechują się napędy DVD i nagrywarki DVD-RW?

Napędy DVD-ROM to bardziej zaawansowane narzędzia, które są pełnoprawnym następcą mniej wydajnych napędów CD. Skrót DVD pochodzi od angielskiego wyrażenia Digital Versatile Disk. Napędy te mogą odtwarzać płyty DVD, które mają większą pojemność od tańszych płyt CD. Zakres pojemności tych nośników zaczyna się od 4,7 GB i może sięgać nawet blisko 20 GB w zależności od modelu wykorzystywanej płyty. Ponadto bez problemu poradzą sobie również z odczytywaniem formatów takich jak CD-ROM, CD-R/RW, CD-Da, czy też DVD-Video.

Na rynku dostępne są również nagrywarki DVD +/- RW, które bez problemu powinny poradzić sobie z odtwarzaniem danych ze wszystkich wspomnianych wcześniej formatów. Ponadto dają użytkownikom możliwość nagrywania danych na płyty DVD i CD. Nagrywarki DVD z powodzeniem poradzą sobie z zapisem danych na większość rodzajów płyt DVD, w tym m.in. DVD+R, DVD-R, DVD+RW i DVD-RW, a czasami także na nośniki DVD+R DL oraz DVD-R DL. W nagrywarkach tego typu prędkość odczytu jest z reguły wyższa niż prędkość nagrywania. Napędy te stosowane są zarówno w komputerach stacjonarnych, w laptopach oraz w odtwarzaczach DVD.

Czym są napędy COMBO?

Napędy COMBO to opcja pośrednia między podstawowymi napędami CD oraz napędami typu DVD. Są one zdolne do odczytywania danych z nośników takich jak większość formatów płyt CD i DVD. Z drugiej strony, w formie nagrywarki, w większości przypadków umożliwiają one tylko zapis danych na płyty CD. W związku z tym są o wiele bardziej wydajne niż zwykłe napędy CD-ROM, jednak wciąż ustępują one swoimi parametrami bardziej popularnym i powszechnie stosowanym napędom DVD, nie wspominając już o najbardziej wydajnych modelach Blu-Ray.

Napędy Blu-Ray - czym się różnią?

Napędy Blu-Ray są następcą popularnych napędów optycznych i nagrywarek typu DVD. To technologia, która pojawiła się na świecie na początku XXI wieku i szturmem zdobyła uznanie klientów i mocną pozycję na rynku. Na rynku zastępują one sukcesywnie napędy HD DVD, która mają nieco słabsze parametry. Blu-Ray to nie tylko napęd, ale również nagrywarka, która umożliwia zapis danych o wysokiej rozdzielności na nośnikach o dużej pojemności, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Dlaczego wybór napędu jest tak ważny?

To podstawowe napędy, które wykorzystywane są przy budowie nowoczesnych komputerów oraz innych urządzeń. Warto poświęcić więcej uwagi nad wyborem odpowiedniego napędu, ponieważ od niego będzie zależało tempo naszej pracy oraz jakość odtwarzanych plików. Weźcie również pod uwagę formaty, z których chcecie na co dzień korzystać. We współczesnych komputerach najczęściej wykorzystuje się napędy DVD lub COMBO, jednak na popularności, zwłaszcza wśród wymagających użytkowników, zyskują napędu Blu-Ray, które cechują się największą wydajnością i możliwościami.