Koniec wsparcia dla systemu Windows Server 2012 – co dalej? Zaktualizuj swój system!

Koniec wsparcia dla systemu Windows Server 2012 – co dalej? Zaktualizuj swój system!

System Windows Server to oprogramowanie funkcjonujące zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i w dużych korporacjach. Wykorzystywany jest do stworzenia bezpiecznej infrastruktury z wykorzystaniem platformy Azure, pozwala na zarządzanie użytkownikami oraz umożliwia połączenie z siecią lokalną poprzez VPN.

Firma Microsoft poinformowała o zakończeniu wsparcia dla systemu Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2 w przyszłym roku – dokładnie 10.10.2023. Co to oznacza dla użytkowników tego systemu i w jaki sposób zaktualizować system, aby dalej otrzymywać licencjonowane wsparcie? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Czym w praktyce jest zakończenie wsparcia przez firmę Microsoft?

Wraz z zakończeniem wsparcia dla systemu Win SVR 2012 będziemy musieli być przygotowani na:

- brak dostarczanych regularnie aktualizacji systemowych

- wstrzymanie najnowszych aktualizacji dotyczących bezpieczeństwa

- brak możliwości skorzystania ze wsparcia technicznego od firmy Microsoft

Oczywiście dalej można korzystać z systemu Win Svr 2012/Win Svr 2012 R2, jednak bez wsparcia i aktualizacji Microsoft. Dla każdego użytkownika jest istotne, aby jego dane były bezpieczne, szczególnie w obecnych czasach, gdzie cyberataki są powszechne. Brak dostępu do najnowszych aktualizacji jest niebezpieczny i stwarza realne ryzyko przejęcia lub utraty danych, dlatego tak ważne jest, aby zaktualizować system do nowszej wersji i móc w pełni bezpiecznie z niego korzystać.

Warning popup

Co dalej?

W przypadku zakończenia wsparcia na system Win Svr 2012 należy zaplanować, jak bezpiecznie i płynnie przejść do korzystania z nowszego oprogramowania. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak to zrobić:

● Upgrade systemu – zainstalowanie nowszej wersji systemu, przy zachowaniu obecnie używanego serwera/macierzy

● Instalacja nowego systemu – zainstalowanie nowszej wersji systemu i usunięcie starszej

● Migracja systemu – przejście ze starszej wersji oprogramowania na nowszą poprzez przeniesie na inny serwer lub za pomocą maszyny wirtualnej

● Przekształcenie licencji – skonwertowanie tego samego systemu na inną edycję za pomocą komendy i klucza z licencją

Jak zatem zaktualizować system? Z systemu Win Svr 2012/ Win Svr 2012 R2 należy przejść na jego nowsze wersje: Win Svr 2016 lub
Win Svr 2019, aby w efekcie uzyskać dostęp do najnowszej wersji produktu Microsoft – Win Svr 2022. Praca na tym systemie zapewni licencjonowane wsparcie aż do 14.10.2031.

Co oferuje najnowszy system Win Svr 2022?

Windows server 2022

Najnowszy produkt Microsoft zapewnia wiele przydatnych funkcji, między innymi połączenie hybrydowe z Microsoft Azure – utworzenie centrum danych w chmurze, najnowsze zabezpieczenia czy przekształcenie infrastruktury za pomocą pamięci masowej definiowanej programowo S2D. Więcej o systemie Win Svr 2022 znajdziesz w naszym artykule:

SYSTEM WINDOWS SVR 2019 VS WINDOWS SVR 2022

Do zakończenia wsparcia systemu Win Svr 2012/Win Svr 2012 R2 zostało jeszcze kilkanaście miesięcy, jednak warto już dziś rozważyć dostępne możliwości aktualizacji do najnowszej wersji oprogramowania. Płynne przejście z systemu na system zapewni ciągłość pracy systemu i wsparcie firmy Microsoft tak ważne dla bezpieczeństwa Twojej firmy. W naszej ofercie znajdziesz serwery i stacje robocze z Win Svr 2022 – nie zastanawiaj się i przygotuj się na zmiany już dziś!