Różnice w pracy zdalnej – systemy Microsoft, Citrix oraz TSplus

Różnice w pracy zdalnej – systemy Microsoft, Citrix oraz TSplus

Podczas pandemii wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną ze względu na bezpieczeństwo i komfort swoich pracowników. Taki rodzaj pracy wymagał dostępu do plików oraz programów, z którymi pracowaliśmy na co dzień w naszym biurze, przy naszym komputerze domowym. Rozwiązaniem okazał się pulpit zdalny RDP (Remote Desktop Protocol) – system umożliwiający połączenie się z serwerem w naszej firmie, udostępnienie obrazu oraz plików czy programów, które mieliśmy na swoim komputerze pracowniczym. Przy pomocy pulpitu zdalnego możemy połączyć się z serwerem i pracować w taki sam sposób, jak w naszym biurze.

Korzystanie z pulpitu zdalnego jest szczególnie przydatne dla informatyków, którzy za jego pomocą mogą zdalnie skonfigurować komputer czy oprogramowanie. To pozwala zaoszczędzić czas i środki przeznaczone na przykład na dojazd do firmy i konfigurację na miejscu. RDP to świetne rozwiązanie dla firm, które są zlokalizowane w różnych miastach a ich pracownicy korzystają z tego samego oprogramowania jednocześnie.

TS-plus

Co jest wymagane, aby pracować za pomocą RDP? Przede wszystkim komputer/serwer główny musi być połączony z naszym urządzeniem za pomocą interfejsu graficznego. Ponadto powinien być on podłączony do stabilnego źródła zasilania, tak aby każde działania wykonane przez nas zdalnie zostały zachowane na serwerze głównym. Podstawą do połączenia dwóch lub więcej urządzeń jest stałe podłączenie do Internetu.

Wykorzystywanie pulpitu zdalnego w pracy jest możliwe na każdym urządzeniu, które posiada oprogramowanie Windows. RDP jest całkowicie darmowy i pozwala na połączenie dwóch urządzeń jednocześnie. Połączenie urządzeń jest proste i szybkie, nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy umożliwić zdalny dostęp do serwera kilku komputerom? Z pomocą przychodzą nam systemy płatne, licencjonowane, z ograniczoną liczbą użytkowników – w zależności od wersji. Najpopularniejsze systemy to Remote Desktop Services firmy Microsoft, system Citrix oraz nasze odkrycie TSplus.

RDS Microsoft

Ta usługa często jest nazywana usługami terminalowymi i jest niczym innym jak dostępem zdalnym dla kilku komputerów lub maszyn wirtualnych poprzez połączenie sieciowe. Przeznaczona jest dla użytkowników systemów Windows Server Foundation, Standard oraz Data Center. W przypadku systemu Win Essentials dostęp ogranicza się do 2 użytkowników zdalnych – administracyjnych, bez możliwości dokupienia dodatkowych licencji RDS. Produkt firmy Microsoft jest płatny.

TS-plus

Citrix

Alternatywa dla RDS firmy Microsoft również umożliwiająca użytkownikowi zdalny dostęp do komputera. System jest licencjonowany a co za tym idzie – płatny.

TS-plus

TSplus

Naszym odkryciem okazało się oprogramowanie TSplus, które umożliwia łatwy i zdalny dostęp do wszystkich aplikacji firmowych Windows za pomocą połączenia sieciowego. Co wyróżnia TSplus na tle wcześniej przedstawionych systemów? Na pewno jest to jego cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku MS RDS. Współpracuje on z każdym systemem operacyjnym Windows Server oraz Windows Professional (wersja Windows Home nie jest wspierana).

TS-plus

Korzyści i funkcje

TSplus

RDS

Citrix

Zdalny pulpit – możliwość publikacji pulpitu w Internecie

Tak

Tak

Tak

Publikacja aplikacji – możliwość publikacji aplikacji w Internecie

Tak

Tak

Tak

Kontrola aplikacji: przez użytkownika lub przez grupę użytkowników

Tak

Tak

Tak

Protokół - zgodność protokołów HTTP, HTTPS i RDP

Tak

Tak

Tak

Kompatybilność z każdą istniejącą siecią

Tak

Tak

Tak

Portal Internetowy – dostęp do Internetu z przeglądarki Internet Explorer

Tak

Tak

Tak

Uruchamianie RemoteApp poza przeglądarką internetową użytkownika

Tak

Tak

Tak

Portal aplikacji internetowych

Tak

Tak

Tak

Połączenie się z tabletów, iPada, smartfona bez konieczności pobrania dowolnej aplikacji mobilnej

Tak

Nie

Nie

Nie wymaga przeglądarki Internet Explorer, sesja może być rozpoczęta z przeglądarki Safari, Firefox lub Chrome

Tak

Nie

Nie

Pełna personalizacja Portalu i Sieci Strony portalu aplikacji (tapeta, logo)

Tak

Nie

Nie

Poświadczenia internetowe do połączenia za pomocą prostego kodu PIN bez poświadczeń systemu Windows

Tak

Nie

Nie

Nie wymaga pobierania ActiveX ani wtyczek i zainstalowania na urządzeniu użytkownika

Tak

Nie

Nie

Zdalne drukowanie nawet z tabletów lub iPada

Tak

Nie

Nie

Uruchamianie wielu aplikacji z jednej sieci - sesja dostępu

Tak

Nie

Nie

Instalacja, konfiguracja i wdrożenie architektury dostępu do sieci w mniej niż jeden dzień

Tak

Nie

Nie

Uproszczony model licencji - licencja dla równoczesnych użytkowników

Tak

Nie

Nie

Włącznie wielu sesji z tym samym loginem na wszystkich wersjach Windows, w tym W7, W8, W10

Tak

Nie

Nie

Nie wymaga licencji RDS CAL

Tak

Nie

Nie

Uruchomienie jako serwer na W7, W8, W10 lub 2016

Tak

Nie

Nie

Oprogramowanie TSplus wypada zdecydowanie lepiej na tle pozostałych dwóch produktów. Innowacją TSplusa jest możliwość zdalnego dostępu z urządzeń takich jak tablet czy smartfon, co w przypadku RDS lub Citrixa nie występuje. Instalacja i konfiguracja są proste i szybkie, intuicyjne, co nie powinno stanowić trudności dla użytkownika, który nie miał do tej pory styczności z oprogramowaniem do pracy zdalnej. Licencja jest wirtualna, po zakupie klient od razu otrzymuje pakiet, który jest gotowy do użytku. Ponadto TSplus obsługuje każdą przeglądarkę, np. Google Chrome czy Safari, w przypadku kiedy RDS i Citrix są kompatybilne tylko z Internet Explorer. Ostatnią, dla wielu najważniejszą zaletą oprogramowania TSplus jest jego cena – zakup licencji na 3 użytkowników dla systemu Windows to koszt około 1400 złotych brutto.

TS-plus

Oprogramowanie TSplus posiada również wielokrotnie nagradzane dodatki zabezpieczające dostęp i zasoby serwera TSplus Security Advance , narzędzia do monitorowania pracy serwerów Server Monitoring oraz najtańszy na rynku sprawdzony mechanizm Two Factor Autentification (2FA) opracowany z liderem rozwiązań 2FA, Saaspass.

Przewagą tego rozwiązania jest również doskonałe personalne wsparcie techniczne i prosta obsługa nie wymagająca wielogodzinnych szkoleń i kilkutygodniowego wdrażania.

Firma TSplus powstała w 2007 roku. W Polsce TSplus jest sprzedawany od 2008 roku.

Reasumując, jeśli potrzebujesz zdalnego dostępu opartego na protokole RDP lub HTTP, TSplus jest w tej chwili najbardziej ekonomicznym, bezpiecznym i zaawansowanym rozwiązaniem alternatywnym dla MS RDS i Citrix.

W naszym sklepie internetowym oferujemy klientom pakiety TSplus do pracy zdalnej w 3 wariantach: TSplus Remote Access Desktop Plus – dla systemów Windows 7/8/10/11, TSplus Remote Access Mobile&Web Plus - oraz TSplus Remote Access Enterprise Plus – dla oprogramowania serwerowego: Windows Svr Standard, Win Svr Essentials and Win Svr Data Center. Kupując w naszym sklepie serwer lub stację roboczą z systemem Windows zapewniamy darmową instalację oraz aktywację TSplus wraz z 5% upustem (na naszej stronie podane są ceny z obowiązującym już rabatem).