Dlaczego w serwerach oraz stacjach graficznych stosuje się procesory Intel Xeon?

Dlaczego w serwerach oraz stacjach graficznych stosuje się procesory Intel Xeon?

Dlaczego w serwerach oraz stacjach graficznych stosuje się procesory Intel Xeon?

Serwery i stacje graficzne to wymagające sprzęty, w których produkcji powinny być wykorzystywane tylko wysokiej jakości podzespoły. Bardzo często stosuje się w nich wydajne procesory Intel Xeon, które są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie od klasycznych procesorów domowych. Linię produktów Intel Xeon określa się nawet potocznie jako procesory serwerowe, co również sugeruje ich zastosowanie w codziennym życiu. Z czego to wynika?

Czym charakteryzują się procesory Intel Xeon?

Przede wszystkim procesory Intel Xeon zostały zaprojektowane po to, by swoimi parametrami napędzać działanie serwerów. Dzięki temu są zdecydowanie bardziej rozbudowane pod względem technologicznym od klasycznych procesorów. Jednym z ich głównych zadań jest praca ciągła od momentu uruchomienia serwera. Oznacza to, że podzespoły te muszą być na tyle wydajne i bezawaryjne, że serwery będą mogły być włączone przez cały czas, nawet przez lata. W przypadku procesorów tego typu bardzo ważne jest również chłodzenie, dlatego wielu użytkowników dokupuje dodatkowe systemy chłodzące, które zwiększają wydajność procesorów Intel Xeon i minimalizują ryzyko ich ewentualnych usterek. W linii tej nie zastosowano zintegrowanej karty graficznej, ponieważ w działaniu serwerowym nie jest ona niezbędna. Istnieje jednak możliwość zainstalowania dedykowanej karty graficznej, która sprawi, że procesory te bez problemów będą mogły być wykorzystywane również w stacjach graficznych. Do najpopularniejszych modeli z tej linii należą i3, i5 oraz i7.

Dlaczego procesory Intel Xeon wybierane są do serwerów i stacji graficznych?

Tak jak już wspomnieliśmy, procesory Intel Xeon to podstawowy wybór do serwerów i stacji graficznych. Wszystko ze względu na ich wydajność w codziennej pracy oraz gwarancję nieprzerwanej pracy przez długi czas. Oczywiście bardzo dużo zależy od odpowiedniej eksploatacji i pielęgnacji sprzętu. W procesorach Intel Xeon została zaimplementowana technologia Hyper-Threading. Dzięki niej fizyczny rdzeń procesora jest w stanie obsłużyć kilk wątków, dzięki czemu moc obliczeniowa sprzętu jest optymalnie rozłożona, a sprzęt jest wydajniejszy. Wpływa to korzystnie na działanie serwera oraz na funkcjonowanie stacji graficznych. Podstawowe wersje procesorów Intel Xeon mają zazwyczaj 4 lub 8 rdzeni, dzięki czemu procesory mogą obsługiwać do 16 wątków. W najbardziej rozbudowanych procesorach tej linii znajdują się jednak aż 64 rdzenie. Z pomocą procesorów Intel Xeon można z powodzeniem stworzyć platformę wieloprocesorową. Wówczas na jednej płycie głównej będziecie mogli zamontować więcej procesorów. Ten potencjał i specyfikacja techniczna sprawiają, że procesory Intel Xeon z powodzeniem wykorzystywane są w stacjach graficznych i serwerach oraz są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Sięgają oni po Intel Xeon, ponieważ dobrze sprawdza się on w trudnych sytuacjach oraz w trakcie renderowania, czyli podczas finalnego etapu pracy fotografów, czy grafików. Wówczas zapewnia bardzo dużą moc obliczeniową procesora.

Jak prawidłowo identyfikować procesory Intel Xeon?

Prawidłowa identyfikacja procesorów Intel Xeon jest bardzo ważna. Serwery mogą mieć dwa lub więcej procesorów, które można połączyć ze sobą. Aby do tego doszło, musimy odpowiednio zidentyfikować sprzęt, który mamy. Bardzo ważne są znaczniki sPec oraz kraj produkcji procesora. Nawet produkty o tej samej specyfikacji technicznej, ale wyprodukowane w innych krajach, np. w Kostaryce lub Malezji, mogą ze sobą nie działać i wówczas niemożliwym będzie stworzenie sprzętu wieloprocesorowego. Podobna sytuacja może przydarzyć się wtedy, gdy znaczki sSpec będzie się różnił.

W związku z tym przed zakupem niezbędne jest sprawdzenie kraju produkcji procesora oraz jego znacznika sSpec. Tworząc wieloprocesorowe serwery, wybierajcie tylko tożsame podzespoły, dzięki czemu możliwe będzie ich swobodne połączenie. Wpłynie to bardzo korzystnie na wydajność serwera lub stacji graficznej, a także na ich moc obliczeniową. Dzięki temu sprzęt ten sprawdzi się nawet w ekstremalnych sytuacjach i w najbardziej wymagających zadaniach.

Czy warto inwestować w procesory Intel Xeon?

photo-editing-specialist-working-as-graphic-design-VFSF3MH.JPG

Naszym zdaniem warto zainwestować w procesory Intel Xeon, jeżeli na co dzień stajecie przed dużymi wymaganiami w zakresie obciążenia Waszych komputerów, na przykład stacji graficznych. Procesory te posiadają bezpośrednio zintegrowane funkcje graficzne, dzięki czemu użytkownicy nie potrzebują dodatkowej karty. To sprawia, że podzespół ten znajdziecie w wielu profesjonalnych komputerach do pracy fotografów, filmowców oraz grafików. Bez problemu sprzęt ten poradzi sobie z wyzwaniami codziennych zadań projektowych i udźwignie obsługę bardzo wymagających programów graficznych, również do modelowania 3D. Procesory te są również idealnym wyborem do serwerów, gdzie bez trudu stworzycie infrastrukturę dwu- lub wieloprocesorową. Dzięki temu zwiększycie wydajność serwera oraz zminimalizujecie ewentualne ryzyko jego usterek. To kluczowe w przypadku serwerów, które powinny gwarantować nieprzerwaną pracą w dłuższym okresie. Zwiększona moc obliczeniowa w tych procesorach oraz ich dobry stosunek ceny do jakości sprawiają, że wybierane są zarówno przez profesjonalistów oraz amatorów. Z naszej strony możemy rekomendować ich zakup, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z zespołem https://computerowiec.com.pl

{product:3001, 8111}