OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE

OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE

Dlaczego warto w nie zainwestować?

Każdy komputer powinien być odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed szkodliwymi programami podczas wykonywania codziennych czynności. W cyberprzestrzeni nieustannie można się natknąć na wirusy, których zadaniem jest złamanie zabezpieczeń systemów i zapewnienie hakerom dostępu do wrażliwych danych. Dzięki programom antywirusowym możliwe jest bezpieczne korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej, czy dokonywanie płatności bankowych online.

bezpieczeństwo komputerowe

W jaki sposób działają programy antywirusowe?

Programy antywirusowe wykrywają, zwalczają i usuwają szkodliwe aplikacje, które przedostały się do komputera. Praca programów antywirusowych polega na porównywaniu skanowanych obiektów z gotową bazą zawierającą sygnatury wirusów. Znajdujące się na komputerze pliki mogą być skanowane na żądanie, albo w wyznaczonych odstępach czasu, a użytkownik jest na bieżąco informowany, jeśli na jego urządzeniu zostaną wykryte wadliwe lub podejrzane pliki.

Oprogramowania antywirusowe wyposażone są najczęściej w dwa niezależne moduły:

• moduł skanujący, który przeszukuje dysk i analizuje dane pliki na żądanie użytkownika,

• moduł monitorujący, który kontroluje bieżące operacje wykonywane przez komputer oraz analizuje zawarte na komputerze elementy w sposób automatyczny.

Oprogramowanie antywirusowe do użytku domowego oraz do ochrony komputerów firmowych

Na rynku dostępne są liczne dobre programy antywirusowe, które nie spowalniają komputera, pozwalają cieszyć się pełną ochroną oraz zapewniają wsparcie i gwarancję. Posiadanie wydajnego antywirusa jest ważne zarówno dla użytkowników domowych, którzy chcą zabezpieczyć swoje prywatne dane, jak i dla firm, które muszą zabezpieczać swoje zasoby w kontekście RODO. Brak odpowiedniej ochrony komputerów firmowych może się wiązać z nieodpowiednim zabezpieczeniem wrażliwych danych, za co przedsiębiorcom grożą surowe kary. Programy antywirusowe dzielą się na płatne i darmowe. Programy wymagające wykupienia licencji zapewniają większą ochronę, baza wirusów jest aktualizowana tak, aby zawierała najnowsze złośliwe oprogramowanie. Z tego względu zaleca się inwestycję w płatny program antywirusowy.

bezpieczeństwo komputerowe

Poniżej przedstawiamy kilka programów antywirusowych, na które można się zdecydować.

Norton Security

Norton Security to skuteczne oprogramowanie antywirusowe, które jest kompatybilne z systemami operacyjnymi macOS oraz Windows. Zabezpiecza przed wszystkimi rodzajami zagrożeń w sieci, chroniąc dane prywatne i finansowe. Norton Security dostępny jest w kilku różnych wariantach: Standrad, Deluxe Premium. W zależności od pakietu jego roczna cena waha się od około 60 do 200 zł.

Kaspersky Total Security

Kaspersky Total Security to antywirus, który może chronić całą rodzinę podczas codziennego korzystania z Internetu. W swoim pakiecie posiada moduł ochrony rodzicielskiej, menadżer haseł, zabezpieczenie kamery oraz bezpieczną bankowość. Działa na urządzeniach mobilnych, Mac oraz PC. Nową licencję można zakupić już od 137,00 zł.

Bitdefender Total Security

Bitdefender Total Security to oprogramowanie, które sprawdzają się zarówno w firmach, jak i w domach. Zapewnia ono kompleksowe zabezpieczenie przed wirusami i ransomware. Dodatkowo specjalną funkcję antykradzieżową, dzięki której możliwa jest lokalizacja skradzionego sprzętu.

ESET Endpoint Antivirus Suite

ESET Endpoint Security Suite to godne polecenia oprogramowanie antywirusowe do firmy. Cechuje się skuteczną ochroną komputerów biurowych, serwerów i firmowych urządzeń mobilnych. Zabezpiecza przed wirusami, programami szpiegującymi, botnetami czy niebezpiecznymi e-mailami. Roczny okres przy zakupie 10-24 licencji kosztuje około 70 zł za pojedynczą licencję.

Płatne programy posiadają tzw, VPN który działa na zasadzie „szyfrowanego połączenia” w celu ochrony danych odbieranych i wysyłanych online. Pomagają również ukryć zawartość przeglądarki, odwiedzane strony, zakładki etc. – nawet przed dostawcą Internetu. Połączenie VPN uniemożliwia hakerom odczytanie wiadomości na poczcie elektronicznej, chroni szczegóły związane z bankowością online oraz dane osobowe.

Negatywne skutki braku oprogramowania antywirusowego

Brak oprogramowania antywirusowego może skutkować zagrożeniami, takimi jak:

• zainfekowanie komputera,

• kradzież wrażliwych danych,

• przychwycenie kamery internetowej.

• wyłudzenie loginów i haseł do systemów płatnośc

Należy dodać, że żaden program antywirusowy nie zapewnia 100% ochrony naszych danych i plików, szczególnie jeśli użytkownik odwiedza strony z niebezpiecznym oprogramowaniem.

Często użytkownicy ignorują komunikaty i ostrzeżenia generowane przez programy antywirusowe, co może skutkować zainfekowaniem systemu i kradzieżą wrażliwych danych, mimo posiadania zabezpieczenia. Bardzo ważne jest, aby aktualizować oprogramowanie antywirusowe – po takiej aktualizacji program dysponuje najnowszą bazą wirusów a skanując dysk jest w stanie wykryć złośliwe oprogramowanie szybciej i skuteczniej.